Svarbios taisyklės tėvams, kuriems rūpi vaiko ateitis | KIC klinika
8-37 775070

Svarbios taisyklės tėvams, kuriems rūpi vaiko ateitis

Paskelbta 2020-07-09

Kiekviena mama ar tėtis nori užtikrinti savo vaikams kuo saugesnę ir geresnę ateitį. Rūpinamės vaikų lavinimu, stengiamės, jog jie sveikai valgytų, nesirgtų, bet vis dar dažnai darome klaidas, kurių galėtume išvengti bei padėti vaikams kuo ilgiau išsaugoti sveikus dantukus. Retas kuris turime taisyklingą sąkandį ir tiesius dantis. Tačiau nepaisant to, klaidinga manyti, jog sąkandžio ir dantų koregavimas laiku nėra svarbus.

Med. m. dr. gydytoja ortodontė Viktorija Krušinskienė pasakoja, kokios klaidos gali lemti, jog vaikų dantys tampa kreivais ir kaip šių klaidų išvengti.

Kokių klaidų galima išvengti?

Med. m. dr. gydytoja ortodontė Viktorija Krušinskienė atkreipia dėmesį, kad netaisyklingo sąkandžio ir netiesių dantų priežastimi gali tapti susiformavę netinkami įpročiai, prasta pieninių dantų priežiūra. „Dantų vystymuisi neigiamos įtakos turi per ilgai naudojamas čiulptukas, nykščio čiulpimas, kvėpavimas pro burną. Taip pat, labai svarbi tinkama pieninių dantų priežiūra, siekiant išvengti jų pašalinimo per anksti. Šie dantys saugo vietą dygstantiems nuolatiniams dantims. Jei pieninių dantų netenkama anksčiau, nuolatiniai dantys išdygsta netinkamoje padėtyje“, – paaiškina gydytoja Viktorija Krušinskienė ir atkreipia dėmesį, kad viena didžiausių klaidų yra vizito pas gydytoją ortodontą nukėlimas, viliantis, kad dantys „išsitiesins“ savaime.

Kokių pasekmių sulaukiama?

,,Normaliai vystantis organizmui, apie 5-tuosius gyvenimo metus tarp vaikų pieninių dantų susidaro tarpeliai, kurie reikalingi tam, kad vėliau tilptų nuolatiniai didesni dantys. Tačiau paskutiniu metu pastebima evoliucijos pasekmė – minkšto maisto kramtymo įtaka žandikaulio dydžiui. Žandikaulių dydis mažėja, nes mažiau valgoma kieto maisto, o dantų dydis ir skaičius lieka toks pats. Tarpeliai tarp pieninių dantų nesusidaro ir vietos nuolatiniams dantims lieka per mažai. Siekiant, kad nauji dantys išdygtų tvarkingai, kartais dantų lankus tenka plėsti anksti“, – paaiškina gydytoja Viktorija Krušinskienė.

Netiesūs dantys – ne tik estetinė, bet ir sveikatos problema. Pirmiausia, dėl netaisyklingos dantų padėties kenčia  burnos ertmės būklė. Netaisyklingai lanke išsidėsčiusius dantis sudėtingiau tinkamai išsivalyti, todėl jie dažniau genda, išsivysto dantenų uždegimai. Be to, dėl netaisyklingo sąkandžio, žandikaulio sąnarys gali būti traumuojamas, dėl ko atsiranda šio sąnario ligos, jaučiami žandikaulio ar galvos skausmai.

Negydomos ortodontinės problemos neigiamai veikia šypsenos ir veido estetiką, atsiranda psichologinių problemų, auga nepasitikėjimas savimi. Gydytoja Viktorija Krušinskienė perspėja, jog laiku negydant vienpusio kryžminio sukandimo, gali vystytis veido asimetrija – viena apatinio žandikaulio šaka augti ilgesnė, dėl ko smakras bus pakrypęs. Didelė veido asimetrija vėliau gali būti koreguojama tik operaciniu būdu.

Kada apsilankyti pas gydytoją ortodontą?

Anksti kreiptis į gydytoją ortodontą patariama esant vienpusiam kryžminiam sukandimui bei tais atvejais, kai apatinio žandikaulio augimas stipriai lenkia viršutinio žandikaulio augimą. Šių anomalijų nekoreguojant anksti, vystosi didesni skeleto pokyčiai.

Pas gydytoją ortodontą vaiką reikėtų atvesti, kai jam užauga pirmieji nuolatiniai viršutiniai ar apatiniai krūminiai dantys bei keturi viršutiniai ir apatiniai kandžiai (t. y. maždaug 6–7 metų). Ortodontiniam gydymui nėra jokių amžiaus apribojimų, tačiau palankiausias laikas dantims tiesinti yra 7–14 metų amžius, kol vyksta dantų ir žandikaulių augimas. Pilnai susiformavus žandikauliams, gydymas gali būti sudėtingesnis ir trukti ilgiau.

Nesate tikras, ar vaiko dantys bei žandikaulis vystosi teisingai? Norite būti tikri, kad dėl vaiko sveikatos padarėte viską, ką galite? „Kylant bent menkiausioms abejonėms, visada verta pasitarti su specialistu,“ – pataria gydytoja ortodontė Viktorija Krušinskienė.

Kaip sprendžiamos vaikų ortodontinės problemos?

Yra ne vienas būdas tiesinti dantis ir koreguoti sąkandį: dantų plokštelės, breketai arba naujausias dantų tiesinimo metodas – nematomos dantų tiesinimo kapos. Gydymo būdas ir trukmė priklauso nuo klinikinio atvejo, paciento amžiaus ir poreikių, kurie yra aptariami pirmojo vizito metu.

Išsitiesinus dantis ir pakoregavus sąkandį, pagerinama ne tik dantų padėtis, bet ir veido proporcijos. Pastebima, kad akivaizdžiai pasikeičia ir pacientų emocinė savijauta: jie atsikrato kompleksų, tampa drąsesni, laisviau bendraujantys.

Registracija internetu

    Vizito laikas: