
Nuo prevencinės priežiūros iki sudėtingų restauracinių procedūrų – gydytojai odontologai atlieka svarbų vaidmenį siekiant išsaugoti ar atstatyti estetiškus ir puikiai funkcionuojančius dantis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gyd. odontologą esame linkę rinktis labai atsakingai, o pasirinkto gydytojo nesame linkę keisti. Kas iš tikrųjų apibrėžia gydytojo odontologo profesionalumą? Kodėl odontologijos srityje toks svarbus komandinis darbas ir kuo svarbūs skirtingų sričių specialistai? Atsakymų į šiuos klausimus ieškojome kartu su KIC klinika gyd. odontologu, ortopedijos srities gyd. rezidentu Oskaru Godvaišu.
Kodėl pasirinkote odontologo profesiją ir kas pradėjus dirbti šioje srityje nustebino?
Nuo mažens man patiko konstruoti, pasitelkti atidumą ir dėmesį detalėms bei išnaudoti galimybes rankomis sukurti apčiuopiamą rezultatą. Gydytojo odontologo darbe ne tik sukuri akivaizdų rezultatą, bet ir suteiki naudą kitam. Būtent šie aspektai mane paskatino rinktis gydytojo odontologo profesiją.
Pradėjęs studijuoti odontologiją supratau, kokia ši sritis yra kompleksiška, kiek daug kriterijų būtina įvertinti ir numatyti bei kaip stipriai medicinos protokolai veikia gydymo ir rezultatų ilgaamžiškumą. Vienas svarbiausių veiksnių gydytojo odontologo darbe yra paciento lūkesčių, geriausių sprendimų sveikatos ir ilgaamžiškumo požiūriu suderinamumas. Konsultacijų metu itin svarbu tiksliai įvertinti situaciją, sugebėti išgirsti, ko tikisi pacientas ir suprantamai paaiškinti galimas gydymo alternatyvas bei siekiamus rezultatus. Tačiau visa tai yra „ledkalnio viršūnė“, nes egzistuoja ir darbo dalis, kurios pacientas nemato. Ji apima visos specialistų komandos bendradarbiavimą ir techninį darbų išpildymą, griežtai remiantis gydymo protokolais.
Vieną iš svarbių profesionalumo aspektų labai tiksliai yra apibrėžusi viena iš KIC klinika pacienčių: ,,Gydytojo profesionalumas – tai gebėjimas apie sudėtingus dalykus kalbėti paprastai“. Ir iš tiesų, gebėjimas sukurti pasitikėjimo santykį, atvirai ir suprantamai kalbėtis, padėti rasti sprendimus, tiek atitinkančius paciento lūkesčius, tiek geriausius iš gydytojo ir rezultato ilgaamžiškumo perspektyvos, mūsų srityje yra ypač svarbu.
Be viso to, profesionalumas neatsiejamas ir nuo nuolatinio mokymosi, gebėjimo praktikoje pritaikyti naujausias mokslines žinias, sukurtas technologijas bei pasitvirtinusius gydymo metodus. Šiuo metu medicinoje, kaip ir kitose srityse, susiduriame ne su žinių trūkumu, o su siekiu atsirinkti labiausiai patyrusius specialistus, iš kurių galime mokytis ir atrasti tai, kas efektyviausiai veikia gydyme.
Kartais pacientams kyla klausimas, kodėl gyd. odontologai specializuojasi į kitas sritis – vieni dirba terapinį darbą, kiti protezuoja, dar kiti – rūpinasi sąkandžio atstatymu ar dantų estetika. Atsakymas paprastas – siekdami profesionalumo, stengiamės kuo labiau įsigilinti į savo sritį, kad galėtume įvertinti visus kiekvienos situacijos niuansus ir pacientui užtikrinti kokybišką rezultatą. Tai mane paskatino studijuoti ortopedijos rezidentūrą, kurią šiemet ir baigsiu.
Dantų ir burnos gydymą galėčiau sulyginti su orkestru, kuriame kiekvienas groja savo instrumentu ir kiekvienas muzikantas turi savo vaidmenį. Nors smuikininkas turi puikią klausą ir pažįsta natas, tačiau jis bus geriausias tik grieždamas smuiku, nes tam skiria daugiausiai laiko.
Mokslui sparčiai tobulėjant, dar geriau suvokiame gydymo kompleksiškumą bei galime įvertinti vis daugiau kiekvieno atvejo niuansų – tiek siekiant geriausių rezultatų ir rūpinantis profilaktika, tiek užkertant kelią ligoms ar jas stabdant, tiek siekiant atstatyti sąkandį, dantis ar dantų eiles.
Yra ne tik skirtingų sričių odontologijos specialistai – endodontologijos, periodontologijos, ortodontijos, burnos chirurgijos, veido ir žandikaulių chirurgijos ir kt., bet šie gyd. odontologai dažnai specializuojasi net ir pasirinktoje srityje. Pavyzdžiui, KIC klinika gyd. periodontologė Inesa Stigienė specializuojasi lazerinėje odontologijoje, gyd. burnos chirurgas Jan Pavel Rokicki – netipinio veido skausmo gydyme. Siekdamas dar labiau įsigilinti į dantų, jų grupių bei sąkandžio atstatymo galimybes, aš pasirinkau ortopedijos rezidentūrą. Tai man taip pat suteikia galimybę nuolat gilintis į sprendimus, užtikrinančius smilkininio apatinio žandikaulio sąnario profilaktiką ir gydymą.
Siekiant pacientui suteikti geriausią gydymo rezultatą, holistinis situacijos įvertinimas pas mus yra tapęs įprasta apžiūros dalimi, o prie vieno paciento dažnai dirba visa specialistų komanda. Pavyzdžiui, vertindamas bendrą dantų ir burnos situaciją, gyd. odontologas vertina ne tik dantų ir dantenų būklę, bet ir sąkandį, dantų nudilimą ir nudilimo tolygumą, raumenų įtampą, sąnario darbą. Jei reikia, pacientą konsultuoja gyd. ortopedas, gyd. periodontologas, gyd. ortodontas ar kiti specialistai, o kai kuriais atvejais gali būti pasitelkiama ir kineziterapeuto pagalba. Taip įtraukiamos visų profesionalų žinios ir patirtis bei iš karto sudaromas bendras gydymo planas, užtikrinantis geriausius ligų profilaktikos ir gydymo rezultatus.