Sąkandis – kas tai?

Sąkandis apibrėžia viršutinio ir apatinio žandikaulių bei dantų tarpusavio padėtį.

Netaisyklingas sąkandis diagnozuojamas ir vertinamas pagal Angle klases, įvertinant padėtį pagal viršutinio ir apatinio žandikaulių pirmųjų nuolatinių krūminių dantų (išdygstančių 6 m. amžiaus vaikams) tarpusavio santykį.

 • I klasė Tai yra normalus sąkandis, arčiausiai idealaus.
 • II klasė Viršutinis žandikaulis didesnis už apatinį. Viršutiniai priekiniai dantys pavirtę, atsikišę į priekį ar įvirtę į vidų. Dėl dantų perdengimo apatinis žandikaulis atrodo pasitraukęs atgal, smakras mažas.
 • III klasė Viršutinis žandikaulis yra per daug giliai, o apatinis per daug atsikišęs į priekį, dėl ko viršutiniai priekiniai dantys atsiduria už apatinių priekinių dantų. Gali būti sunku kramtyti, paciento smakras yra atsikišęs į priekį.

Kodėl susiformuoja blogas sąkandis?

Blogo sąkandžio susiformavimui įtakos gali turėti tiek paveldimumas, tiek genetika, netinkama dantų priežiūra bei kitos priežastys.

Netinkamo sąkandžio susiformavimo priežastimis gali tapti:

 • Prasta pieninių dantų priežiūra,
 • Vaikystės įpročiai nusiraminimui ką nors čiulpti (pvz., nykštį) ar ilgai naudojamas čiulptukas
 • Netaisyklingas kvėpavimas, kvėpavimas pro burną (pvz. vaikystėje dažnai sergant peršalimo, kvėpavimo takų ligomis)
 • Laiku neprotezuoti dantys ankstyvo danties/-ų netekimo ar danties išrovimo atvejais. Tokiais atvejais padėtį pakeičia ir kiti dantys, sąkandis išsikraipo.
 • Griežimas dantimis (bruksizmas), sukeliamas streso, įtampos ar kitų priežasčių. Dantys dyla, o sąkandis gilėja ir blogėja.
Sąkandis – kas tai?

Kokios negydomo netinkamo sąkandžio pasekmės?

Nepaisant to, kad tik nedaugelis žmonių turi visiškai tiesius dantis ir taisyklingą sąkandį, klaidinga manyti, kad sąkandžio koregavimas yra nesvarbus ar svarbus tik dėl estetikos.

Ilgai negydomas sąkandis gali turėti kur kas rimtesnių pasekmių:

 • Netenkinanti kramtymo funkcija (sudėtinga išsižioti, kąsti, kramtyti);
 • Greitesnis dantų dilimas ir dėvėjimasis,
 • Neaiški ar napakankamai aiški kalba;
 • Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmas ar maudimas, traškesiai, išsivystantys dėl nuolatinės apkrovos
 • Sprando, kaklo, ypač, galvos skausmai, laikysenos sutrikimai.
 • Pakitusi veido forma, veido asimetrija, netenkinanti šypsena, estetinė išvaizda;
 • Bloga emocinė savijauta, susijusi su netenkinančia estetine išvaizda.

Sąkandžio gydymas

Siekiant išvengti sudėtingų procedūrų ateityje, netaisyklingo sąkandžio gydymo ar konsultacijos su gydytoju atidėlioti nereikėtų. Vaikus konsultacijai patartina atvesti išdygus pirmiesiems dantukams arba bent 7-10 m. amžiaus.

Netaisyklingo sąkandžio gydyme dalyvauja – gydytojas odontologas ir gydytojas ortodontas, jei reikia, konsultuoja ir burnos, veido ir žandikaulių chirurgas.

Gydymo sudėtingumas, etapai ir trukmė priklauso priklauso nuo to, kiek ši problema yra įsisenėjusi, ar nėra pažeisti žandikaulio sąnariai.

Sąkandis gali būti gydomas kapomis, breketais, dantų aukštis ir forma atstatomi plombomis.

Sunkesniais atvejais, kai dėl nuolatinių apkrovų žandikaulių sąnariai yra pažeisti, ar sąkandžio atstatyti tradiciniais metodais, dėl žandikaulių ypatumų nėra galimybių, išeitimi gali tapti ortognatinė operacija. Svarbu suprasti, jog chirurginis gydymas taikomas tik tais atvejais, kai rezultato neįmanoma pasiekti neinvaziniais gydymo metodais.

Sąkandis – kas tai?

Sąkandžio tipai

 GALINIS SĄKANDIS  

POŽYMIAI Apatiniai dantys atsilieka nuo viršutinių dantų. Dažna priežastis – per mažas apatinis žandikaulis. Priekiniai dantys gali būti stipriai pavirtę į priekį.
VEIDO PROFILIS Veido profilis dažniausiai išgaubtas. Veidas gali būti žemas, smakras mažas, o raukšlė esanti tarp smakro ir apatinės lūpos – gili.
KVĖPAVIMAS Burnaryklė dažniausiai susiaurėjusi, kvėpavimas lyg per užkimštą nosį, pacientai turi polinkį knarkti.
KRAMTYMAS Patenkinamas
SĄNARIAI Neretai pacientai, turintys šio tipo sąkandį, stengiasi užmaskuoti apatinio veido trečdalio deficitą ir laiko apatinį žandikaulį nežymiai pastūmę į priekį. Tai kenkia sąnariams, ilgainiui pertempiami raiščiai, atsiranda pernelyg didelis jų laisvumas, traškesiai.
DANTŲ DĖVĖJIMASIS Krūminiai dantys dažnai būna nusidėvėję stipriau.

ATVIRKŠČIAS SĄKANDIS  

POŽYMIAI Apatiniai priekiniai dantys kontaktuoja kraštas į kraštą su viršutiniais priekiniais dantimis arba iš priekio dengia viršutinius. Dažna priežastis – per didelis apatinis žandikaulis, per mažas viršutinis žandikaulis arba ir viena, ir kita.
VEIDO PROFILIS Dažniausiai įgaubtas, smakras atsikišęs, viršutinė lūpa įdubusi.
KVĖPAVIMAS Patenkinamas
KRAMTYMAS Apsunkintas, jei nekontaktuoja priekiniai dantys.
SĄNARIAI Dėl netaisyklingos apatinio žandikaulio padėties dažni sąnarių traškesiai.
DANTŲ DĖVĖJIMASIS Krūminiai dantys dėvisi stipriau nei priekiniai.

 ATVIRAS SĄKANDIS  

POŽYMIAI Tarpusavyje kontaktuoja tik krūminiai dantys. Net ir sukandus, tarp priekinių dantų lieka tarpas. Dažna priežastis – netaisyklinga viršutinio žandikaulio padėtis ar bloga apatinio žandikaulio augimo kryptis. Šio tipo sąkandis gali atsirasti vaikams, kurie turi žalingą nykščio čiulpimo įprotį, bei tiems, kurie dėl pablogėjusio kvėpavimo pro nosį ilgą laiką būna išsižioję.
VEIDO PROFILIS Dažniausiai išgaubtas, aukštas veido profilis, ramybės būsenoje praviros lūpos, joms sučiaupti reikia pastangų, būna hipertrofavę smakro ir apatinės lūpos raumenys.
KVĖPAVIMAS Burnaryklė dažniausiai būna susiaurėjusi, kvėpavimas lyg per užkimštą nosį, pacientai turi polinkį knarkimui.
KRAMTYMAS Kramtoma tik krūminiais dantimis. Atkąsti maisto neįmanoma, nes priekiniai dantys nesusikanda.
SĄNARIAI Sąkandis nėra stabilus, kramtoma tik krūminiais dantimis, dėl to gali būti traumuojami apatinio žandikaulio sąnariai.
DANTŲ DĖVĖJIMASIS Krūminiai dantys dažnai būna stipriai nusidėvėję, nes tai vieninteliai dantys, kuriais kramtoma.

 GILUS SĄKANDIS  

POŽYMIAI Tarpusavyje kontaktuoja visi dantys, tačiau pernelyg giliai persidengia priekiniai dantys. Sukandus, viršutiniai dantys kartais gali visiškai uždengti apatinius. Dažniausiai pastebimas galinio sąkandžio atvejais. Pagrindinė priežastis – per mažas apatinis žandikaulis.
VEIDO PROFILIS Dažniausia išgaubtas, veidas žemas, lūpos atsikišę į priekį, labai gili raukšlė tarp apatinės lūpos ir smakro.
KVĖPAVIMAS Burnaryklė dažniausiai susiaurėjusi, kvėpavimas lyg per užkimštą nosį, pacientai turi polinkį knarkti.

 

KRAMTYMAS Patenkinamas
SĄNARIAI Sąkandis stabilus, apatinio žandikaulio sąnario funkcijos sutrikimai reti.
DANTŲ DĖVĖJIMASIS Krūminiai dantys gali dėvėtis greičiau.

KRYŽMINIS SĄKANDIS  

POŽYMIAI Viršutiniai krūminiai dantys palinkę į vidų labiau negu apatiniai. Dažnos priežastys genetiškai per siauras viršutinis žandikaulis, kūdikio dantų netekimas, kvėpavimas pro burną vaikystėje.
VEIDO PROFILIS Didelės įtakos veido profiliui neturi. Tačiau dažnai pastebimas kartu su atviru sąkandžiu, susijusiu su pailgu ir išgaubtu veido profiliu.
KVĖPAVIMAS Burnaryklė dažniausiai būna susiaurėjusi, pacientai turi polinkį knarkti. Būdingas negalintiems laisvai kvėpuoti, didžiąją paros dalį būnantiems prasižiojus.

 

KRAMTYMAS Patenkinamas
SĄNARIAI Dėl dėvėjimosi žandikaulio sąnariai gali pradėti traškėti ar skaudėti.
DANTŲ DĖVĖJIMASIS Krūminiai dantys dėl netaisyklingo palinkimo dažnai būna stipriai nusidėvėję, dėl to jautrūs.

 ŽIRKLINIS SĄKANDIS  

POŽYMIAI Viršutiniai krūminiai dantys yra palinkę į išorę arba apatiniai krūminiai dantys palinkę į vidų tiek, kad kandimo metu jie prasilenkia ir nekontaktuoja. Galimos priežastys intensyvus viršutinio žandikaulio plėtimas ortodontiniais aparatais vaikystėje, genai (iš prigimties siauras apatinis dantų lankas).
VEIDO PROFILIS Įtakos neturi
KVĖPAVIMAS Patenkinamas
KRAMTYMAS Sudėtingas tai atvejais, kai dantys nekontaktuoja visiškai
SĄNARIAI Žandikaulis gali būti nukreipiamas į priverstinę padėtį, kurioje patogiau kramtyti. Todėl žandikaulio sąnariai gali pradėti traškėti ar skaudėti.
DANTŲ DĖVĖJIMASIS Krūminiai dantys nesidėvi, nes nekontaktuoja