Vaikų dantų gydymas

Vaikų dantų ligų profilaktika. Kas svarbu?

Gydytoja odontologė Aušra Gudžinskienė pataria mažylio dantukais rūpintis vos jiems išdygus ir valyti juos ryte ir vakare. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad dvimečiai nuryja du trečdalius dantų pastos, todėl  ją rekomenduoja pradėti naudoti tik  tada, kai vaikas išmoksta gerai išspjauti. Kaip vaikas valo dantis šepetėliu ir tarpdančių siūlu stebėti reikėtų maždaug iki aštuonerių metų arba bent kol mažylis pats išmoks užsirišti batraiščius, kas patvirtina, jog rankų išlavinimo jau gali pakakti ir savarankiškam geram dantų išvalymui.

Rūpindamiesi vaikų dantukais, tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į vaikų burnos higieną, bet ir į mitybą. Gydytoja pataria vaisių sultis duoti gerti tik valgio metu, vengti gazuotų ir saldintų gėrimų bent pirmuosius 30 mėnesių. Taip pat reikėtų vengti maisto produktų, kurie limpa prie dantukų (razinos, žemės riešutų sviestas, džiovinti vaisiai). Saldėsius vaikui pasiūlykite suvalgyti po valgio, vengiant visą dieną užkandžiauti saldumynais.

Gydytoja pabrėžia, jog formuojantis vaiko įpročiams ir aplinkos pažinimui, tėveliams tenka itin svarbus vaidmuo. Svarbu atvesti mažylį apžiūrai laiku – rekomenduojama 2 kartus per metus. Dantų ėduonis pastebimas pačioje pradžioje, kol vaikas nejaučia skausmo, gydymo procedūra būna trumpa, o dažnai ir neskausminga. Gyd. odontologė Aušra Gudžinskienė pasakoja, kad pirmojo vizito pas gydytoją odontologą metu apžiūrimi vaiko dantukai, paaiškinama, kaip juos tinkamai prižiūrėti. Taip pat mažylis pamažu susipažįsta su aplinka, įpranta lankytis nejausdamas baimės.

,,Drąsiau jaučiasi tie vaikai, kurie pas gydytoją apžiūrai lankosi kartu su tėveliais. Tėveliai savo pavyzdžiu geriausiai parodo, jog apžiūros nėra ko bijoti, o problemas pastebėjus laiku, dantukų gydymas nekelia baimės ir su mažaisiais pacientais atsisveikiname sakydami, jog lauksime kito susitikimo,“ – dalinasi patirtimi gydytoja.

Kodėl reikia gydyti vaikų dantis?

Gali kilti klausimas, kam gydyti pieninius dantis, jei jie vis vien iškris? Visų pirma, pieniniai dantys turi didelę įtaką nuolatinių dantų būklei – negydomi gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas, o per anksti išrauti gali neigiamai paveikti sąkandžio formavimąsi. Be to, pieniniai dantys reikalingi kokybiškam kramtymui (antraip gali kilti virškinimo problemų), taisyklingai artikuliacijai bei estetikai. Pieniniai dantys gydomi vietinėje nejautroje, todėl skausmo vaikas nejaus.

Ėduonis – gydymas ir profilaktika

Ėduonis – tai danties audinių irimas, kurį sukėlė burnoje esančios bakterijos. Šios ligos požymiai – ant dantų atsiradusios dėmelės, pasireiškęs skausmas ar danties jautrumas bei dantyje atsiradusi ertmė. Pastebėję šiuos požymius, nedelsdami atveskite vaiką pas odontologą.

Pasaulio ligų prevencijos ir kontrolės organizacijos statisitika

  • 1 iš 5 vaikų (apie 20 %) nuo 5 iki 11 metų turi bent vieną ėduonies pažeistą dantį, kurį reikia gydyti.
  • 1 iš 7 vaikų (apie 13 %) nuo 12 iki 19 metų turi bent vieną ėduonies pažeistą dantį, kurį reikia gydyti.
  • Ir NET 9 iš 10 jaunuolių virš 20 m. turi bent vieną dantų ar dantų šaknų kanalų pažeidimą.

Kaip vaikų dantukus apsaugo dantų silantai?

Silantai – profilaktinės programos dalis. Tai yra dantų anatominius plyšius (vageles ir duobeles) hermetizuojančios medžiagos, skirtos šių sričių ėduonies profilaktikai. Silantai skiriami kartu su kitomis asmens ir profesionaliosios profilaktikos procedūromis: fluoro aplikacijomis, burnos higiena, mitybos patarimais.

Vaikų dantų kramtomasis paviršius turi vageles, kurios gali būti gilios ir siauros, dėl to jas sudėtinga ar neįmanoma išvalyti dantų šepetėliu. Vadinasi, padidėja danties ėduonies atsiradimo rizika. Užkirsti kelią ėduoniui padeda silantai, kurie tolygiai padengia danties paviršių bei įsiskverbdami į vageles ir tas sritis, kurių neįmanoma išvalyti dantų šepetėliu, apsaugo danties audinį nuo galimo žalingo burnos ertmės poveikio (bakterijų, jų gaminamų rugščių, kt.). Silantuose esantis fluoras dalyvauja emalio mineralizacijoje, jį sustiprindamas.

Šiandien pasaulyje pripažįstama, jog dantų silantai gali būti vienu geriausiu būdu apsaugant vaikų dantis nuo ėduonis.

Paslaugos

Gydytojai

Kauno implantologijos centras

Jurgita Tamošiūnaitė-Grigaitienė, gydytoja odontologė-endodontologė

Terapinis gydymas - Vaikų dantų gydymas - Endodontologija

...

    Aušra Gudžinskienė, gydytoja odontologė

    Terapinis gydymas - Vaikų dantų gydymas - Endodontologija

    ...