
„Karalius nuogas!” – tikriausiai visi žinome šį epizodą iš danų rašytojo Hanso Kristiano Anderseno pasakos „Nauji karaliaus drabužiai“. Kartais tą patį posakį norisi ištarti ir apžiūrint kai kurių pacientų dantis, kai dantenos smunka žemyn. Paklausite – o kas čia tokio? Iš tikrųjų mūsų burna – ištisa karalystė, kur dantys ir aplinkiniai audiniai sąveikauja vieni su kitais, sudarydami sistemą. Todėl čia svarbi tinkama ir nuolatinė kiekvieno iš jų priežiūra, kad laiku pastebėtume vykstančius pokyčius ir stabilizuotume padėtį. Apie dantenų recesijos grėsmes ir kodėl svarbu laiku imtis tinkamų priemonių vykstantiems procesams sukontroliuoti, pasakoja KIC klinikos gyd. odontologė Jovita Dubinskienė.
Dantenų recesija yra būklė, kai dėl dantenų atsitraukimo atsidengia danties šaknies paviršius. Tuomet dantys tampa jautrūs, atrodo neestetiškai, yra labiau pažeidžiami karieso, pasunkėja jų priežiūra, gali parausti ir pajautrėti dantenos. Nors šis procesas yra negrįžtamas, jam galima užkirsti kelią ar pristabdyti jau vykstančius pokyčius, o kai kuriais atvejais, pritaikius tinkamus gydymo metodus, atkurti prarastą dantenų tūrį. Bet pirmiausia norisi pasidalinti priežastimis iš kasdienės praktikos klinikoje, kodėl dantenos kaip kelnės ar sijonas smunka žemyn apnuogindamos dantų kaklelius ar net šaknis.
Visi esame skirtingi, todėl ir priežastys, kodėl vyksta dantenų recesija, skiriasi. Pastebime, kad su šiuo negalavimu susiduria vis jaunesni žmonės. Natūralu, juk kasdien patiriame stresą ir ne visada pavyksta jį suvaldyti. To pasekmė – žmogus stipriau ir ilgiau laiko sukąstus dantis nei reikėtų, didėja perkrova, dėl ko ir dantenos traukiasi. Tai ypač aktualu, jeigu žmogus griežia dantimis miego metu. Kitos priežastys gali būti netaisyklingas sukandimas arba vieno ar kelių dantų netekimas, dėl ko neteisingai pasiskirsto kramtymo jėgos. Situaciją dar gali pabloginti nepalanki genetika – paveldėtas plonas dantenos tipas. Jei dantis pakrypęs ir dantena plona – padėtį gali pakoreguoti skirtingų specialistų komanda – ortodontas su periodontologu. Tokiu atveju dantenos yra storinamos ir dantys sustatomi į teisingas vietas kaule ir erdvėje. Taip pat svarbu laiku atstatyti prarastus dantis. Tada prie komandos prisijungia protezuojantis gydytojas. Dantenų recesiją dar gali sukelti nepakankama ar netinkama burnos higiena. Dėl to labai svarbi burnos higienisto (ir prižiūrinčio gydytojo odontologo) funkcija, nes laiku neatlikus profesionalios burnos ertmės higienos ir neapmokius tinkamos individualios priežiūros, padėtis progresuoja ir sukelia periodontitą. Esant periodontitui, tirpsta kaulas, dantena „pabėga“ ir atsidengia dantų kakleliai. Kiti faktoriai, galintys turėti įtakos dantenų recesijai, yra senos ar netinkamai sudėtos plombos, nekokybiški protezai, mechaninės priežastys, kai per stipriai valoma kietu šepetėliu, lūpų ir liežuvio auskarai, žalingi įpročiai (pavyzdžiui, burnoj laikyti aštrius daiktus), rūkymas. Kartais priežastimi gali tapti per arti dantenų krašto prisitvirtinę lūpų pasaitėliai, galima hormonų įtaka. Taigi tik pradėjus gilintis į konkretaus paciento individualų atvejį galime nustatyti tikslias priežastis ir imtis veiksmų padėčiai stabilizuoti.
Tikriausiai kyla klausimas – o kas vyksta dantenų recesijos metu ir kodėl svarbi nuolatinė bei tinkama dantų priežiūra? Viskas labai paprasta – leidžiant situacijai progresuoti, kasdien didėja tikimybė prarasti savus dantis, nes nyksta aplink dantis esantys audiniai. Be to, dantys tampa jautrūs, praranda estetinį vaizdą, nes vizualiai „pailgėja“, atsiranda nepageidaujami tarpai tarp dantų. Pasitaiko, kad patys pacientai pastebi neįprastus pakitimus, tačiau dažnai dantenų recesija jau būna gana progresavusi ir reikalinga chirurginė operacija. Tad šioje vietoje svarbu kuo anksčiau pastebėti problemą ir imtis priemonių jai spręsti. Tai padaryti gali tik gydytojas odontologas, reguliariai apžiūrintis jūsų dantų būklę. Mes, KIC klinikos specialistų komanda, kiekvieno paciento būklę kaskart vertiname individualiai, atsižvelgdami į paciento lūkesčius, bendrą situaciją bei smulkiausius kriterijus, kuriais remdamiesi nustatome diagnozę, parenkame tinkamiausią gydymą ir edukuojame dėl paprastų, bet itin didelę reikšmę dantų būklei turinčių dalykų – streso valdymo, kruopščios ir tinkamos burnos priežiūros, taisyklingo sąkandžio reikšmės. Sakoma, kad vienas lauke – ne karys, todėl visada kiekvieno paciento atvejį aptariame skirtingų sričių specialistų komandoje, kad kuo tiksliau ir efektyviau identifikuotume esančias problemas ir joms išspręsti parinktume geriausius metodus. Visa tai darome remdamiesi naujausiomis pasaulinėmis praktikomis – kreipiame dėmesį į profilaktiką ir procesų stabdymą. Komandinis darbas ir ilgametė patirtis leidžia pasiekti geriausių rezultatų – stabilizuoti procesus ir sulėtinti juos, kad kiekvienas iš mūsų galėtume džiaugtis karališkomis šypsenomis. Mes visi to tikrai nusipelnėme!
Tema plati ir todėl reikalinga aptarti vieną dažniausių dantenų recesijos priežasčių – periodontitą. Juk teigiama, kad bijai tol, kol nežinai. Todėl sužinoti daugiau apie periodontitą ir kaip jo išvengti – galite kitame straipsnyje.