Kaip išvengti gelsvos ar papilkėjusios šypsenos? | KIC klinika
8-37 775070

Kaip išvengti gelsvos ar papilkėjusios šypsenos?

Paskelbta 2020-10-16

Ar pastebėjote, kad išsivalius dantis, jie atrodo baltesni, labiau blizga ir tampa slidesni? Tiesa, šis įspūdis išlieka neilgai, dienos eigoje galite pastebėti dantų spalvos pokyčius. Nesijaudinkite, tai nereiškia, kad su jūsų dantimis kažkas negerai – papilkėjimą ar gelsvumą sukelia dėl vartojamo maisto bei gėrimų ant dantų besikaupiantis apnašas ir tai yra visiškai normalu. Be abejo, to negalima ignoruoti, apnašą būtina kasdien kruopščiai nuvalyti. Kitu atveju jis kaupiasi, ilgainiui dantys praranda estetinį vaizdą, o svarbiausia, tai gali sukelti ir sunkias burnos ertmės infekcijas bei ligas. KIC klinikos burnos higienistė Juana Barkauskienė dalinasi patarimais, kaip tinkamai prižiūrėti dantis, kad apnašas nesutrukdytų džiaugtis sveika ir dailia šypsena.

Pirmiausia, svarbu suprasti, kad dantų apnašas yra natūralus ir neišvengiamas dalykas – tai yra maisto, kurį valgome kasdien, likučių ir burnoje gyvenančių bakterijų sukeltas rezultatas. Iš pradžių apnašas būna minkštas, todėl lengvai pašalinamas kasdienės dantų priežiūros metu, o šalinti jį – būtina, kadangi apnašas sudaro puikią terpę klestėti ir daugintis bakterijoms. Juolab, laiku jo nepašalinus, dėl seilėse esančių komponentų minkštasis apnašas mineralizuojasi, ilgainiui pradeda tankėti ir galiausiai virsta dantų akmenimis. Pastarieji gali sukelti itin nemalonius pojūčius bei ligas: gali pasireikšti gingivito požymiai – dantenų paraudimas, paburkimas bei kraujavimas, atsiranda ėduonies rizika bei periodontito, lemiančio dantų netekimą, pavojus.
Patikimiausias būdas išvengti išvardintų problemų – išsiugdyti tinkamus asmeninės burnos higienos įpročius. Minkštąjį apnašą galime nesunkiai pašalinti mums įprastomis burnos higienos priemonėmis –įprastu ar vieno danties šepetėliu bei tarpdančių valymo priemonėmis.

Ko gero, visiems žinoma rekomendacija – valyti dantis bent du kartus per dieną, ryte ir prieš einant miegoti. Tiesa, KIC klinikoje esame linkę sakyti, jog tai ne rekomendacija, o būtinybė, norint išvengti skausmingų pasekmių. Dantų valymas visuomet prasideda nuo tinkamo šepetėlio. Dauguma kasdien naudojame įprastus dantų šepetėlius, o vieno danties šepetėlį pasitelkiame tik kaip pagalbinę priemonę sunkiai pasiekiamoms vietoms. Vis dėlto, mes savo pacientams siūlome keisti taktiką ir vieno danties šepetėlį naudoti kaip pagrindinį. Kodėl? Pavyzdžiui, kai kerpate nagus, juk nenaudojate didelių žirklių ir nekerpate visų vienu metu, nors ir randasi jie ant vienos rankos, vienas šalia kito. Taip ir su dantimis, kiekvienam reikėtų naudoti smulkesnį įrankį ir skirti individualaus dėmesio.

Taisyklingo dantų valymo procese ne mažiau svarbu suprasti ir pastos vaidmenį. Naujausi tyrimai rodo, kad pasta nėra pritaikyta šalinti apnašas – ji, dėl savo sudėtyje esančio fluoro, atlieka apsauginį vaidmenį, būtent dėl to kartais rekomenduojama pastą naudoti jau po dantų išvalymo ir nepraskalauti bent pusvalandį, kad pastoje esantys mineralai „susirištų“ su seilėmis ir padėtų formuotis apsauginiam sluoksniui. O norint nuvalyti apnašas dantų šepetėliu, vertėtų pasikliauti ne dantų pasta, o savo pačių atliekamais mechaniniais judesiais.

Vis dėlto, įprastas dantų šepetėlis negali pasiekti visų burnoje esančių ertmių, todėl tarpdančiams rekomenduojama naudoti dantų siūlą bei tarpdančių šepetėlį. Renkantis šias priemones vertėtų pasikonsultuoti su burnos higienistu, kadangi jų yra įvairių storių ir dydžių. Derindami šias priemones, apnašą nuvalysite nuo kiekvieno danties ir taip užtikrinsite tinkamą jo kontrolę. Tarpdančius rekomenduojame valyti bent kartą per dieną – geriausia, prieš vakarinį dantų valymą. Siūlą atsargiai įstatykite į tarpdantį, suformavę C raidę apgobkite dantį ir išstumkite danties apnašas į įprastam šepetėliui pasiekiamą erdvę. Tarpdančių šepetėliai ypač padeda pasiekti krūminius dantis, kuriuos su dantų siūlu išvalyti kur kas sunkiau.

Išvalome tarpdančius, tuomet dantis ir, regis, procesas galėtų būti baigtas, vis dėlto, nevertėtų pamiršti ir liežuvio – ant jo taip pat kaupiasi maisto likučiai bei bakterijos. Nenuvalytos liežuvio bakterijos gali sukelti ligas, o itin dažnu atveju – blogą burnos kvapą. Burnos higienos skyriuje tikrai rasite net keletą skirtingų priemonių, skirtų liežuvio priežiūrai. Galiausiai, netgi dauguma dantų šepetėlių galinėje pusėje turi specialiai tam pritaikytą grublėtą paviršių.

Visos išvardintos priemonės, derinamos tarpusavyje, padės palaikyti kasdienę burnos higieną, tačiau greta vertėtų apsvarstyti ir kai kuriuos kitus savo gyvenimo būdo aspektus. Visų pirma, po kiekvieno valgio rekomenduojame praskalauti burną vandeniu – tai padės pašalinti didesnius maisto gabalėlius ir užkirs kelią gausesniam apnašo kaupimuisi. Antra, stenkitės valgyti mažiau rūgštinių ar daug cukraus turinčių produktų. Taip pat, stenkitės valgyti daugiau traškių vaisių bei daržovių – tai skatina seilėtekį.

Galiausiai, net ir patiems uoliausiems rekomenduojama odontologijos klinikoje apsilankyti mažiausiai du kartus per metus. Visų pirma, tik jūsų burnos priežiūros specialistas gali geriausiai žinoti, kokie asmeninės burnos higienos reikmenys yra tinkami būtent jums, todėl parekomenduos tiek tinkamiausią dantų šepetėlį, tiek dantų pastą, valymo metodus, dantų siūlą, tarpdančių šepetėlį ar kitas reikalingas priemones. Galiausiai, profesionalios burnos higienos procedūros metu burnos higienistas pašalins per tą laiką ant dantų susikaupusius akmenis, kurių nepavyko pašalinti kasdienės dantų priežiūros metu, apžiūrės ar nėra ėduonies pažeistų dantų, įvertins jums sunkiau pasiekiamas vietas, kuriose gali kauptis apnašas, taip pat, pastebės potencialias problemas ir pasiūlys jums pritaikytus gydymo būdus.

Taigi, būkime atidūs savo dantims ir rūpinkimės jais kiekvieną dieną. O jeigu profesionalioje burnos higienos procedūroje buvote seniau nei prieš pusmetį, kviečiame apsilankyti KIC klinikoje ir atrasti gydytojus, kuriems rūpi jūsų burnos sveikata bei gera savijauta!

Registracija internetu

    Vizito laikas: