Norint suvokti, kas yra endodontologija (endodontinis gydymas), naudinga šiek tiek susipažinti su danties anatomija. Dantis susideda iš keleto sluoksnių.

Danties emalis – išorinis kietasis danties sluoksnis. Dentinas – emalio gaubiamas danties sluoksnis, po kuriuo yra minkštasis sluoksnis – pulpa.

Pulpa sudaryta iš kraujagyslių, nervų, yra dentiną ir emalį fomuojantis sluoksnis, ypač svarbus danties vystymosi laikotarpiu.

Endodontologija (dantų šaknų kanalų gydymas)

Endodontinis gydymas būtinas tada, kai į danties pulpą patenka infekcija ir/ar sukeliamas uždegimas. Tokio uždegimo ar infekcijos priežastys dažniausiai būna gilūs kariesai, ankstesnis nekokybiškas dantų gydymas, danties paviršiaus skilimai, trūkimai.

Taip pat uždegimą gali sukelti traumos, turinčios įtakos ir danties spalvos kitimui. Jei pulpos uždegimas nėra šalinamas laiku, jo pasekmėmis gali tapti užsitesęs jautrumas šalčiui ar karščiui, danties spalvos kitimas, dantenų ar veido srities tinimas.

Kuo uždegimas pastebimas anksčiau, tuo gydymas yra paprastesnis. Aiškiai pamatyti situaciją padeda rentgeno nuotrauka ar 3D kompiuterinė tomograma, kurias pasidaryti, matydamas poreikį, gali prašyti Jūsų gydytojas – odontologas ar gydytojas – endodontologas.

Endodontinio gydymo metu pašalinama pulpa, kruopščiai išvalomi ir vaistais užpildomi dantų kanalai, danties ertmė uždaroma laikina plomba. Pagal individualią situaciją, gydytojas nurodys, kito vizito terminą tolesniam gydymui arba nuolatiniam plombavimui.

Endodontinio gydymo metu gydytojas odontologas susiduria su skirtingomis klinikinėmis situacijomis, tačiau gydymo principai išlieka tie patys: šaknies kanalo paruošimas, hermetiškas šaknies kanalo užpildymas ir danties vainiko atkūrimas.

Endodontinio gydymo tikslas – apsaugoti danties kanalus nuo išorės poveikio, galimų infekcijų bei padėti išsaugoti savą dantį.

Šiuolaikinės endodontologijos sėkmės kriterijai

Kokybiško ir ilgalaikio dantų šaknų kanalų gydymo sėkmės tikimybę lemia:

– gydytojo profesionalumas (naujausios žinios ir patirtis)

– turima įranga,

– darbui naudojamos medžiagos

Esant minėtiems kriterijams, net ir tais atvejais, kurie anksčiau buvo vadinti beviltiškais, šiandien tampa įmanoma gydyti su didele sėkmės tikimybe.

dantu implantai

Šiuolaikinė endodontologija neįsivaizduojama be mikroskopo –  didinimo priemonės, būtinos  šių dienų odontologijoje – endodontiniame gydyme.

Naudojant mikroskopą, vaizdas išdidinamas ir apšviečiamas, matomos net ir smulkiausios detalės, kurių neįmanoma pamatyti akimi: dantų šaknų kanalų skilimai,  papildomus kanalai, net ir labai siauros kanalų įeigos, kalcifikuoti kanalai, svetimkūniai, kt.

Endodontinis gydymas su mikroskopu sudaro galimybes didesniam tikslumui pasiekti ir sėkmingo gydymo tikimybei užtikrinti. Kuo tikslesnis ir kruopštesnis kanalų uždarymas, tuo didesnė ilgalaikio danties šaknies išsaugojimo tikimybė. Dirbant su mikroskopu intervencija atliekama mažesnėje srityje, tai tiesiogiai susiję su greitesniu gijimu.

Kartu su modernia įranga, dantų šaknų kanalų gydymas sunkiai įsivaizduojamas ir be naujausių technologijų ir instrumentų:

– Elektroninis šaknies viršūnės ieškiklis,

– Mašininiai ir rankiniai kanalo paruošimo  instrumentai,

– Ultragarsiniai instrumentai,

– Karštos gutaperčos sistema (kanalų užpildymui), kt.

Endodontologijos procedūros (dantų šaknų gydymas)

– Pradinis kanalo paruošimas ir gydymas

– Lenktų, sudėtingų kanalų gydymas

– Kalcifikuotų kanalų gydymas

– Kanalų pergydymas

– Svetimkūnių pašalinimas iš kanalų

– Perforacijų, perforuotų kanalų gydymas

– Šaknies įtrūkimų, įskilimų, lūžių diagnostika –

tai tik dalis procedūrų, kurias atlieka Kauno implantologijos centro gydytojai.

Dažniausi užduodami klausimai

 

Ar galima valgyti po dantų šaknų kanalų tvarkymo?

Po procedūros valgyti galite, tik kąskite ir kramtykite lėtai bei atsargiai, kol burnos ertmė aptirpusi, kad neįkastumėte į žandą, liežuvį ar lūpas. Dauguma pacientų, po nuskausminimo, pirmenybę teikia minkštesniam maistui.

 

Ar dantų šaknų kanalų gydymas skausmingas? Ar skaudės po jo?

Danties skausmas yra dažniausia endodontinio gydymo priežastis. Tačiau naudojant nedidelę dozę šiuolaikinių anestetikų, danties šaknų kanalų gydymas tampa beskausmiu, dažnai prilygsta paprastam dantų plombavimui. Kuo anksčiau kreipiamasi dėl geliančio danties, tuo procedūra būna paprastesnė, gydytojas endodontologas gali efektyviau padėti. Todėl pajutus dantų skausmą, delsti tikrai nenaudinga.

Pirmąją dieną ar kelias dienas po endodontinio gydymo galimas jautrumas kandant, kramtant, ypač jei prieš procedūrą buvo danties infekcija, jautėte skausmą. Visų jautrumo skausmui lygis yra labai skirtingas.

Daliai pacientų skiriami nuskausminamieji vaistai, tačiau dažniausiai jų neprireikia. Jei pamatote bet kokį tinimą, ar jaučiate stiprų skausmą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją-odontologą ar gydytoją-endodontologą.