Kas yra dantų implantai?

Žmogaus dantis susideda iš kelių dalių: vainiko (dalis, kuri matoma virš dantenų) ir šaknies (žandikaulyje po dantenomis esanti nematoma dalis). Dantį savo vietoje laiko šaknis.

Danties implantas – tai dirbtinė danties šaknis. Implantas yra mažas sraigtelis, kuris yra įsukamas į žandikaulio kaulą ir tampa tikrosios šaknies pakaitalu.

Dantų implantai yra pagaminti iš titano. Šis metalas yra dažniausiai naudojamas chirurgijoje, nes jis yra labiausiai suderintas su žmogaus biologija. Įsriegti dantų implantai gali džiuginti visą gyvenimą, tačiau reikia nepamiršti, kad implantuotus dantis taip pat reikia kruopščiai prižiūrėti ir jais rūpintis.

 


Kada reikalingi dantų implantai?

Žmonės savo natūralius dantis praranda dėl daugybės įvairių priežasčių – nelaimingų atsitikimų metu, dantenų ligų, karieso, infekcijų ir kt.

Kai netenkama vieno ar kelių natūralių dantų, iškyla daug problemų: likę dantys dažniausiai išsikraipo, atrodo neestetiškai, jaučiamas diskomforto jausmas.

Dažnai po kiek laiko pablogėja ir sąkandis, dėl ko tampa sunkiau sukramtyti maistą.

Įsriegus dantų implantus žmonės gali tinkamai kramtyti maistą, šypsotis ir svarbiausia – išnyksta kalbėjimo defektai.


Dantų implantai gali būti naudojami įvairiose situacijose:

  • vieno danties atkūrimui, todėl nereikia šlifuoti gretimų dantų,
  • fiksuoto tilto laikymui, netekus kelių dantų,
  • norint atsisakyti išimamų protezų ir kramtyti kaip su savais dantimis,
  • išimamų protezų stabilizavimui.

 


dantu implantai

Kaip vyksta dantų implantacijos procedūra?

Gydytojas odontologas pirmiausia turi nustatyti, ar Jums reikalingi dantų implantai. Nustačius poreikį, prieš pradedant gydymą, detaliai išanalizuojama paciento būklė, įvertinami įvairūs faktoriai ir aplinkybės bei sudaromas individualus gydymo planas, nurodant visą gydymo eigą.

Tai labai svarbus momentas dantų implantacijoje. Todėl itin svarbu pasirinkti gydytoją odontologą – burnos chirurgą, turintį tiek teorinių žinių, tiek jų taikymo įvairiais dantų implantavimo atvejais patirties.

dantu implantai

KADA GALĖSIU DŽIAUGTIS ŠYPSENA?

Jei įmanoma, ypač priekinių dantų netekimo atvejais, implantacija ir laikinas protezavimas gali būti atliekami kartu.

Svarbu žinoti, jog vienmomentė imaplantacija gali būti atliekama tik tuomet, kai atsižvelgiant į situaciją galima prognozuoti ilgalaikį teigiamą rezultatą. Gydytojas, įvertinęs situaciją, galimybes paaiškina konsultacijos metu.

ĮPRASTI DANTŲ IMPLANTAVIMO ETAPAI

Toliau nurodyti etapai ir terminai yra orientaciniai, konsultacijos metu gydytojas pateikia rekomendacijas ilgalaikiam rezultatui pasiekti pagal individualią situaciją

1 etapas I atvejis.

Įsriegiamas dantų implantas ir tvirtinama gijimo galvutė (jei pakanka kaulo). arba II atvejis.

Jei kokybiškam ir ilgalaikiui rezultatui pasiekti būtina kaulo augmentacija (kaulo priauginimas), pirmojo etapo metu įsriegiamas dantų implantas ir priauginamas kaulas.

Dantų implantavimo metu naudojamas vietinis nuskausminimas arba sedacija (anesteziją), todėl pacientas nejaučia skausmo.

2 etapas. I ir II atvejis.

Apžiūra, praėjus 3-7 d. nuo implantavimo.

3 etapas. I ir II atvejis.

Siūlų pašalinimas po 7-14 dienų nuo implantavimo.

4 etapas I atvejis.

Dantų protezavimas po 1,5-2,5 mėn. nuo implantavimo, jei implantavimo metu nebuvo atlikta papildomų procedūrų, arba II atvejis. Gijimo galvutės tvirtinimas, po 2-5 mėn. nuo implantavimo, jei dantų implantavimo metu atlikta kaulo augmentacija ir siekiant rezultato ilgaamžiškumo yra būtinas ilgesnis gijimo laikotarpis

5 etapas II atvejis.

Dantų protezavimas praėjus 1 mėn. nuo gijimo galvutės pritvirtinimo.

KĄ SVARBU ŽINOTI PO DANTŲ IMPLANTACIJOS:


Pirmąją parą po implantacijos vengti karšto, aštraus maisto, intensyvaus kramtymo, vartoti lengvai kramtomą maistą.

Negerti kavos ir juodos arbatos.


Siekiant, jog patinimas būtų mažesnis, pirmąją dieną, reguliariai šaldyti skruostą, darant pertraukas.


Pirmąją dieną daugiau laiko praleisti sėdimoje padėtyje, o atsigulus, kad galva būtų aukščiau, pasidėti antrą pagalvę.


Pirmąją savaitę skalauti burną burnos skalavimo skysčiu su chlorheksidinu griežtai laikantis gydytojo rekomendacijų, vėliau skalauti pagal gydytojo nurodymus.


Dantis valytis nuo antrosios dienos atsargiai tik minkštu dantų šepetėliu.


Medikamentus vartoti pagal gydytojo rekomendacijas.


Norint nepakenkti žaizdos gijimui ir implanto prigijimui, nerūkyti mažiausiai 2 savaites bei nevartoti alkoholio 7 dienas po procedūros.


Atsižvelgiant į atliktas procedūras, pagal gydytojo rekomendacijas, 1-14 dienų po implantacijos, vengti fizinio krūvio, kaitinimosi pirtyje.

Su implantavusiu gydytoju susisiekite nedelsiant, jei jaučiate stiprų skausmą, nesustoja kraujavimas, praėjus keletui dienų po implantacijos savijauta ima blogėti, kamuoja bendras silpnumas, kyla temperatūra, operuotoje srityje stipriai patinsta audiniai, skauda ryjant seiles ar sumažėja išsižiojimas.

Dažniausi užduodami klausimai apie dantų implantus:

Ar dantų implantai ilgaamžiai?

Patiems dantų implantams suteikiama viso gyvenimo garantija. Implantavimo ilgaamžiškumas priklauso nuo daugelio faktorių. I-is faktorius – kaulo kokybė ir storis. Kuo geresnės kokybės kaulas, tuo didesnė tikimybė, kad implantas prigis geriau ir ilgam laikui. II-is faktorius – paciento asmeninė dantų priežiūra pasibaigus gydymui. III-is lemiantis faktorius – implantuojančio gydytojo patirtis ir gebėjimai. Ir IV-is faktorius – kokybiškai atliktas protezavimas. Jei bus neteisingai suformuotas danties protezas po implantacijos, kandimo jėgos gali pasiskirstyti netolygiai ir tai gali nulemti trumpesnį implanto funkcionavimo laiką.

Į ką kreiptis dėl dantų implantavimo?

Geriausi rezultatai pasiekiami tada, kai dantų implantai sriegiami gydytojo specialisto – veido, burnos ir žandikaulių chirurgo, periodontologo. Kauno implantologijos centre, siekiant pacientams geriausių rezultatų, implantuoja tik ilgametės patirties įgiję ir nuolat žinias atnaujinantys burnos, veido ir žandikaulių chirurgai bei protezavimo specialistai.

Ar yra dantų implantavimo amžiaus limitas?

Nerekomenduojama sriegti implantų jaunesniems nei 18 metų vaikinams ir 16-17 metų merginoms. Daugiau amžiaus apribojimų dantų implantacijai nėra. Dantų implantai gali būti sriegiami tik esant pakankami kaulinio audinio. Tai yra esminė sąlyga.

Ar dantų implantai patikimi ir saugūs?

Taip, dantų implantai yra visiškai patikimas ir saugus gydymo metodas, jokių pašalinių reiškinių nėra.

Statistiškai tik 3 – 4% įsriegtų implantų neprigyja. Neprigijus implantui pacientas nejaučia skausmo, o pašalinus neprigijusį implantą po 2 – 3 mėnesių į jo vietą sriegiamas kitas implantas. Pakartotinė procedūra nekainuoja.

Ar yra kokia kita dantų implantavimo alternatyva?

Galima alternatyva implantavimui – protezavimas vainikėliais, tiltiniai protezai arba išimami protezai. Tačiau norint atstatyti vieną prarastą dantį, reikia šlifuoti greta esančius dantis ir gaminti tiltinį protezą. Netekus daugiau dantų, gaminami išimami protezai (plokštelės).  Įsriegus implantą ar keletą jų,  pagaminami ilgaamžiai ir kokybiški protezai, nepažeidžiant greta esančių dantų.

Ar danties implantas yra jaučiamas?

Ne. Praėjus gijimo laikotarpiui danties implantas jaučiamas tiek, kiek bet kuris tikras Jūsų dantis.

Esu netekęs visų dantų. Kiek man reikės sriegti dantų implantų norint atstatyti dantis?

Viršutinio arba apatinio žandikaulio prarastus dantis galima atstatyti įsriegiant tik 4 implantus.

Kiek kainuoja dantų implantas?

Kiekvienas atvejis yra individualus ir tik konsultacijos metu įvertinęs implantų poreikį, paciento kaulo būklę ir kitus svarbius veiksnius, gydytojas tiksliai nurodys dantų implantų kainą.

Kokie yra pagrindiniai dantų implantų privalumai?

Patogumas, geras kramtymas ir, be abejo, graži šypsena, puiki savijauta bei sustiprėjęs pasitikėjimas savimi.

Ar dantų implantacijos procedūra yra skausminga?

Ne. Kai sriegiami dantų implantai yra naudojamas vietinis nuskausminimas, todėl Jūs operacijos metu nejausite jokio diskomforto. Nedidelis diskomfortas gali būti jaučiamas po operacijos, tačiau jį sušvelnina medikamentai, skiriami po procedūros.

Kiek laiko užtrunka dantų implanto įsriegimo procedūra?

Vieno implanto įsriegimas su pasiruošimu trunka apie valandą, jei sriegiami keli implantai, implantavimo laikas pailgėja.

Ar gijimo laikotarpiu po implantacijos reikia būti be danties?

Nebūtinai. Kauno implantologijos centre pacientams pasiūloma laikina alternatyva.

Kada galima grįžti į darbą po implantavimo operacijos?

Jau kitą dieną po operacijos galite grįžti į darbą.

Ar galima iš karto po implantacijos valgyti?

Valgyti nerekomenduojama 3 val. po operacijos. Tą pačią dieną vengite grubaus bei karšto maisto, nevartokite kavos bei alkoholio.

Ar galima iš karto po implantavimo sportuoti?

Fizinio krūvio reikia vengti keletą dienų po procedūros, siekiant nesutrikdyti žaizdų gijimo.

Kaip dažnai po implantacijos reikia lankytis pas odontologą?

Du kartus per metus turi būti atliekama profesionali burnos higiena ir bent vieną kartą per metus rekomenduojama apsilankyti profilaktiniam patikrinimui pas odontologą. Implantų ilgaamžiškumas ir patvarumas labai priklauso nuo kruopščios dantų priežiūros.