Netaisyklingo sąkandžio gydymas Kaune | KIC klinika
8-37 775070

Netaisyklingo sąkandžio gydymas

REGISTRACIJA

KAS YRA SĄKANDIS?

Sąkandis apibrėžia viršutinio ir apatinio žandikaulių bei dantų tarpusavio padėtį. Netaisyklingas sąkandis diagnozuojamas ir vertinamas pagal „Angle‟ klases, įvertinant padėtį pagal viršutinio ir apatinio žandikaulių pirmųjų nuolatinių krūminių dantų, išdygstančių 6 m. amžiaus vaikams, tarpusavio santykį.

„ANGLE‟ I KLASĖ

Tai yra normalus sąkandis, arčiausiai idealaus.

„ANGLE‟ II KLASĖ

Viršutinis žandikaulis didesnis už apatinį. Viršutiniai priekiniai dantys pavirtę, atsikišę į priekį ar įvirtę į vidų. Dėl dantų perdengimo apatinis žandikaulis atrodo pasitraukęs atgal, smakras mažas.

„ANGLE‟ III KLASĖ

Viršutinis žandikaulis yra per daug giliai, o apatinis per daug atsikišęs į priekį, dėl ko viršutiniai priekiniai dantys atsiduria už apatinių priekinių dantų. Gali būti sunku kramtyti, paciento smakras yra atsikišęs į priekį.

KODĖL SUSIFORMUOJA BLOGAS SĄKANDIS?

Blogo sąkandžio susiformavimui įtakos gali turėti tiek paveldimumas, genetika, tiek netinkama dantų priežiūra bei kitos priežastys.

Netinkamo sąkandžio susiformavimo priežastimis gali tapti:

  • prasta pieninių dantų priežiūra,
  • vaikystės įpročiai nusiraminimui: ką nors čiulpti (pvz., nykštį) ar ilgai naudojamas čiulptukas,
  • netaisyklingas kvėpavimas, kvėpavimas pro burną (pvz., vaikystėje dažnai sergant peršalimo, kvėpavimo takų ligomis),
  • laiku neprotezuoti dantys ankstyvo danties/-ų netekimo ar danties išrovimo atvejais. Tokiais atvejais padėtį pakeičia ir kiti dantys, sąkandis išsikraipo,
  • griežimas dantimis (bruksizmas), sukeliamas streso, įtampos ar kitų priežasčių. Dantys dyla, o sąkandis gilėja ir blogėja.

NEGYDOMO BLOGO SĄKANDŽIO PASEKMĖS

Nepaisant to, kad tik nedaugelis žmonių turi visiškai tiesius dantis ir taisyklingą sąkandį, klaidinga manyti, kad sąkandžio koregavimas yra nesvarbus ar svarbus tik dėl estetikos.

Ilgai negydomas sąkandis gali turėti kur kas rimtesnių pasekmių:

  • netenkinanti kramtymo funkcija – sudėtinga išsižioti, kąsti, kramtyti,
  • greitesnis dantų dilimas ir dėvėjimasis,
  • neaiški ar napakankamai aiški kalba,
  • smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmas ar maudimas, traškesiai, išsivystantys dėl nuolatinės apkrovos,
  • sprando, kaklo, ypač, galvos skausmai, laikysenos sutrikimai,
  • pakitusi veido forma, veido asimetrija, netenkinanti šypsena, estetinė išvaizda,
  • bloga emocinė savijauta, susijusi su netenkinančia estetine išvaizda.

SĄKANDŽIO GYDYMAS

Netaisyklingo sąkandžio gydyme dalyvauja gydytojas odontologas ir gydytojas ortodontas, jei reikia, konsultuoja ir burnos, veido ir žandikaulių chirurgas.

Gydymo sudėtingumas, etapai ir trukmė priklauso priklauso nuo to, kiek ši problema yra įsisenėjusi, ar nėra pažeisti žandikaulio sąnariai.

Sąkandis gali būti gydomas kapomis ar breketais, dantų aukštis ir forma atstatomi plombomis.

Sunkesniais atvejais, kai dėl nuolatinių apkrovų žandikaulių sąnariai yra pažeisti ar sąkandžio atstatyti tradiciniais metodais dėl žandikaulių ypatumų nėra galimybių, išeitimi gali tapti ortognatinė operacija. Svarbu suprasti, jog chirurginis gydymas taikomas tik tais atvejais, kai rezultato neįmanoma pasiekti neinvaziniais gydymo metodais.

SĄKANDŽIO TIPAI

Galinis sąkandis

SĄNARIAI
VEIDO PROFILIS
POŽYMIAI
KVĖPAVIMAS
Neretai tokį sąkandį turintys žmonės, stengdamiesi užmaskuoti apatinį veido trečdalį, laiko apatinį žandikaulį nežymiai pastūmę į priekį. Tai kenkia sąnariams, ilgainiui pertempiami raiščiai, atsiranda pernelyg didelis jų laisvumas, traškesiai.

Dažniausiai išgaubtas. Veidas žemas, smakras mažas, o raukšlė esanti tarp smakro ir apatinės lūpos – gili. Apatiniai dantys atsilieka nuo viršutinių, priekiniai gali būti stipriai pavirtę į priekį. Burnaryklė dažniausiai susiaurėjusi, kvėpavimas lyg per užkimštą nosį, pacientai turi polinkį knarkti.
DANTŲ DĖVĖJIMASIS
DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS
KRAMTYMAS

Krūminiai dantys dažnai būna nusidėvėję stipriau.

Per mažas apatinis žandikaulis.

Patenkinamas.

Atvirkščias sąkandis

POŽYMIAI
VEIDO PROFILIS
SĄNARIAI
KRAMTYMAS
Apatiniai priekiniai dantys kontaktuoja kraštas į kraštą su viršutiniais priekiniais dantimis arba apatiniai dantys iš priekio dengia viršutinius.

Dažniausiai įgaubtas, smakras atsikišęs, viršutinė lūpa įdubusi.

Dėl netaisyklingos apatinio žandikaulio padėties dažni sąnarių traškesiai. Apsunkintas, jei nekontaktuoja priekiniai dantys.
DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS
DANTŲ DĖVĖJIMASIS
KVĖPAVIMAS
Per didelis apatinis žandikaulis, per mažas viršutinis žandikaulis arba ir viena, ir kita. Krūminiai dantys dėvisi stipriau nei priekiniai.

Patenkinamas.

Atviras sąkandis

DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS
VEIDO PROFILIS
SĄNARIAI
KRAMTYMAS
Dažna priežastis – netaisyklinga viršutinio žandikaulio padėtis ar bloga apatinio žandikaulio augimo kryptis. Šio tipo sąkandis gali atsirasti vaikams, kurie turi žalingą nykščio čiulpimo įprotį, bei tiems, kurie dėl pablogėjusio kvėpavimo pro nosį ilgą laiką būna išsižioję. Dažniausiai išgaubtas, aukštas, ramybės būsenoje praviros lūpos, sučiaupti reikia pastangų. Būna hipertrofavę smakro ir apatinės lūpos raumenys. Sąkandis nėra stabilus, kramtoma tik krūminiais dantimis, dėl to gali būti traumuojami apatinio žandikaulio sąnariai. Kramtoma tik krūminiais dantimis. Atkąsti maisto neįmanoma, nes priekiniai dantys nesusikanda.
POŽYMIAI
DANTŲ DĖVĖJIMASIS
KVĖPAVIMAS
Tarpusavyje kontaktuoja tik krūminiai dantys. Net ir sukandus, tarp priekinių dantų lieka tarpas. Krūminiai dantys dažnai būna stipriai nusidėvėję, nes tai vieninteliai dantys, kuriais kramtoma. Burnaryklė dažniausiai būna susiaurėjusi, kvėpavimas lyg per užkimštą nosį, pacientai turi polinkį knarkimui.

Gilus sąkandis

POŽYMIAI
VEIDO PROFILIS
SĄNARIAI
KVĖPAVIMAS
Tarpusavyje kontaktuoja visi dantys, tačiau pernelyg giliai persidengia priekiniai dantys. Sukandus, viršutiniai dantys kartais gali visiškai uždengti apatinius. Dažniausiai pastebimas galinio sąkandžio atvejais. Dažniausia išgaubtas, veidas žemas, lūpos atsikišę į priekį, labai gili raukšlė tarp apatinės lūpos ir smakro. Sąkandis stabilus, apatinio žandikaulio sąnario funkcijos sutrikimai reti. Burnaryklė dažniausiai susiaurėjusi, kvėpavimas lyg per užkimštą nosį, pacientai turi polinkį knarkti.
DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS
DANTŲ DĖVĖJIMASIS
KRAMTYMAS
Pagrindinė priežastis – per mažas apatinis žandikaulis. Krūminiai dantys gali dėvėtis greičiau.

Patenkinamas.

Kryžminis sąkandis

VEIDO PROFILIS
DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS
DANTŲ DĖVEJIMASIS
KVĖPAVIMAS
Didelės įtakos veido profiliui neturi. Tačiau dažnai pastebimas kartu su atviru sąkandžiu, susijusiu su pailgu ir išgaubtu veido profiliu. Genetiškai per siauras viršutinis žandikaulis, kūdikio dantų netekimas, kvėpavimas pro burną vaikystėje. Krūminiai dantys dėl netaisyklingo palinkimo dažnai būna stipriai nusidėvėję, dėl to jautrūs. Burnaryklė dažniausiai būna susiaurėjusi, pacientai turi polinkį knarkti.
POŽYMIAI
SĄNARIAI
KRAMTYMAS
Viršutiniai krūminiai dantys palinkę į vidų labiau negu apatiniai. Dėl dėvėjimosi žandikaulio sąnariai gali pradėti traškėti ar skaudėti. Patenkinamas.

Žirklinis sąkandis

SĄNARIAI
POŽYMIAI
DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS
KRAMTYMAS
Žandikaulis gali būti nukreipiamas į priverstinę padėtį, kurioje patogiau kramtyti. Todėl žandikaulio sąnariai gali pradėti traškėti ar skaudėti. Viršutiniai krūminiai dantys yra palinkę į išorę arba apatiniai krūminiai dantys palinkę į vidų tiek, kad kandimo metu jie prasilenkia ir nekontaktuoja. Intensyvus viršutinio žandikaulio plėtimas ortodontiniais aparatais vaikystėje, genai (iš prigimties siauras apatinis dantų lankas). Sudėtingas, kai dantys nekontaktuoja visiškai.
DANTŲ DĖVEJIMASIS
KVĖPAVIMAS
VEIDO PROFILIS
Krūminiai dantys nesidėvi, nes nekontaktuoja. Patenkinamas. Įtakos neturi.

Prieš ir po

Gydytojai

Med. m. dr. Viktorija Krušinskienė, gydytoja ortodontė
Med. m. dr. Viktorija Krušinskienė, gydytoja ortodontė

Ortodontija, ortodontinis paruošimas ortognatinei chirurgijai, dantų tiesinimas kapomis.

Daugiau 

Registracija internetu

    Vizito laikas: