Dantų cista ir jos gydymas Kaune | KIC klinika
8-37 775070

KAS YRA DANTŲ CISTA?

Cista – tai ertmė, pripildyta skysčiu ar minkšta medžiaga (pulpa), susiformuojanti kaule ar minkštuosiuose audiniuose, taip pat ir veido bei burnos, žandikaulio srityse.

CISTŲ RŪŠYS

ŠAKNIES IR ŽANDIKAULIO CISTOS

Šios cistos susiformuoja šalia dantų arba aplink juos. Nors formuojasi lėtai, tačiau dėl jų gali silpnėti žandikaulis bei atsirasti kitų komplikacijų.

PERIAPIKALINĖ CISTA

Labiausiai paplitusi odontogeninė cista, turinti daug pavadinimų: periapikalinė cista, radikulinė cista, šaknies cista, viršūninio periodonto cista, šaknies viršūnės cista ar tiesiog danties cista.

Cistos atsiradimo priežastis – apmirusi arba negyva pulpa danties viduje, atsiradusi dėl danties ėduonies ar traumos, negydytos ar netinkamai gydytos dantų šaknies.

Dažniausiai ši cista gydoma endodontiškai, o jei šis gydymas neveiksmingas, atliekama danties šaknies viršūnės rezekcija, išvalomas cistinis židinys, užpildant defektą kaulo pakaitalu. Jei danties negalima, išgelbėti, jis šalinamas ir išvaloma cistos ertmė.

Gydant tradiciniais metodais cista ataugdavo, todėl šiuo metu, siekiant to išvengti, taikomi naujausi mokslo metodai ir šaknies kanalas užplombuojamas retrogradiniu būdu (nuo šaknies viršūnės).

FOKULINĖ CISTA

Šios cistos atsiranda aplink neišdygusius dantis, dažniausiai aptinkamos ties apatiniais protiniais ir viršutiniais iltiniais dantimis.

Fokulinė cista atsiranda dėl dygstančio danties daromo spaudimo folikului. Šis spaudimas gali trikdyti kraujotaką ir daryti įtaką skysčių kaupimuisi tarp emalio membranos audinio ir vainikinės danties dalies. Pavojingos cistos dažniausiai auga ir plečiasi greitai.

Dantis ir cista pašalinama chirurginiu būdu. Gydymas dažniausiai būna sėkmingas, o pacientas yra pakviečiamas apsilankyti kontrolinei apžiūrai, kurios metu bus padaroma kontrolinė panoraminė ar i-CAT 3D kompiuterinė tomograma būklei stebėti.

KERATOCISTŲ ODONTOGENINIAI NAVIKAI

Dažniausiai požymiai panašūs į kitų rūšių cistas, vienintelis simptomas dažnai yra patinimas. Tiksli diagnozė negali būti nustatyta be biopsijos ir mikroskopinės analizės. Šie navikai dažniausiai randami galinėje žandikaulio dalyje arba apatiniame žandikaulyje.

Tikslios tokių navikų atsiradimo priežastys nežinomos, yra teorijų, kad cista vystosi toje vietoje, kur turėtų būti dantis.

Navikas šalinamas chirurginiu būdu, o siekiant efektyviausio rezultato, pacientas stebimas nuolat, kad būtų laiku pastebėti bet kokie galimi pokyčiai.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kodėl formuojasi dantų cistos?

Dantų cistos dažniausiai susiformuoja šalia negyvų dantų arba aplink juos. Dažniausiai susiformuojančių danties cistų priežastis – negydyta ar netinkamai gydyta danties šaknis, dantų traumos. Kartais priežastimi tampa dantų vystymosi ypatybės. Retai cistų suformavimasis siejamas su genetika (pvz. Gorlino sindromas). Daugiau apie cistos susiformavimo priežastis paaiškins Jūsų gydytojas odontologas ar burnos chirurgas.

Kokias problemas gali sukelti dantų cistos?

Dėl patekusios infekcijos gali būti jaučiamas skausmas ar patinimas, dantų cistos gali silpninti žandikaulį, spausti gretimus dantis bei sukelti kitas komplikacijas.

Kaip sužinoti, kad turiu dantų cistą?

Cistą galite pajusti, kai patenka infekcija. Tik tuomet pajuntamas skausmas, gali atsirasti patinimas. Jūsų odontologas gali pasakyti, kad yra susiformavusi cista pagal panoraminę nuotrauką arba 3D i-CAT kompiuterinę tomografiją. Kai kurie žmonės sužino, kad turi cistą, tik po žandikaulio traumų, kai žandikaulio kaulą cista būna susilpninus.

Kaip galima išvengti dantų cistų susidarymo?

Cistos retai formuojasi prie gyvų, sveikų dantų. Dažniausia dantų šaknų cistos priežastis – negyva pulpa (danties nervas), negydytos ar netinkamai gydytos dantų šaknys, dantų traumos. Profesionalus danties šaknų gydymas užkerta kelią infekcijai ir nesudaro sąlygų cistos formavimuisi. Todėl reguliarus lankymasis pas odontologą ir profesionali dantų priežiūra yra itin svarbu.

Jei odontologui kyla įtarimas, rekomenduojama padaryti 3D i-CAT kompiuterinę tomogramą, kurios metu pacientas gauna minimalią spinduliuotės dozę, o gydytojas aiškiai mato situaciją bei gali laiku užkirsti kelią besiformuojančiai cistai.

Kaip gydomos dantų cistos?

Jūsų odontologas arba burnos, veido ir žandikaulių chirurgas suteiks rekomendacijas priklausomai nuo cistos tipo, dydžio ir vietos.

Gydytojai

Gvidas Jankauskas, gydytojas burnos chirurgas
Gvidas Jankauskas, gydytojas burnos chirurgas

Burnos chirurgija, dantų implantavimas, kaulo rekonstrukcijos.

Daugiau 
Inesa Stigienė, gydytoja periodontologė
Inesa Stigienė, gydytoja periodontologė

Dantų implantavimas, periodontologija, lazerinė odontologija, burnos chirurgija.

Daugiau 
Prof. Dainius Razukevičius, gydytojas burnos, veido ir žandikaulių chirurgas
Prof. Dainius Razukevičius, gydytojas burnos, veido ir žandikaulių chirurgas

Apatinio smilkininio žandikaulio sąnario chirurgija, ortognatinė chirurgija, kaulo rekonstrukcijos operacijos, implantavimas.

Daugiau 
Natalja Rudnikevič, gydytoja anesteziologė reanimatologė
Natalja Rudnikevič, gydytoja anesteziologė reanimatologė

Anesteziologija.

Daugiau 
Med. m. dr. Jan Pavel Rokicki, gydytojas burnos chirurgas
Med. m. dr. Jan Pavel Rokicki, gydytojas burnos chirurgas

Burnos chirurgija, dantų implantavimas, kaulo rekonstrukcijos, apatinio smilkininio žandikaulio sąnario gydymas.

Daugiau 

Registracija internetu

    Vizito laikas: