Dantų protezavimas

Dantų protezavimas – tai dantų gydymas, kurio metu pagal formą ir spalvą atkuriami stipriai pažeisti bei trūkstami dantys ar jų eilės, o tuo pačiu atstatomos prarastos sąkandžio ir kramtymo funkcijos, dėl ko gerėja emocinė savijauta ir atsiranda galimybė nevaržomai šypsotis. 

Priežastys, dėl kurių verta nedelsti protezuoti stipriai pažeistą ar prarastą dantį:

 • Subalansuojama ir paskirstoma kramtymo jėga, padedant išsaugoti gretimus dantis.
 • Išsaugomas dantenų kontūras ir paskirstoma apkrova kaului, išsaugant jį nuo tirpimo.
 • Išvengiama sąkandžio pokyčių. Esant tarpui tarp dantų, ilgalaikiu lakotarpiu, greta tarpo esantys dantys krypsta į defekto pusę, užpildydami tuščią vietą. To pasekmėmis gali būti dantų poslinkis, danties kaklelio apsinuoginimas, pleištiniai defektai, atsirandantys dėl perkrovos, bei kaulo tirpimas nesamo ir gretimų dantų vietoje. Dėl to, norint atstatyti dantis ateityje, prireikia papildomų procedūrų, papildomų lėšų ir ilgesnio laiko.
 • Išlaikoma ar pagerinama kramtymo funkija.
 • Sumažinama tikimybė apatinio smilkininio žandikaulio sąnario (SAŽS / TMJ) problemoms atsirasti.
 • Pašalinamos estetiniai trūkumai, trukdantys nevaržomai šypsotis.

Dantų vainikėlis

Dantų vainikėlis – tai matoma danties dalis, dantį apgaubianti „kepurėlė“, užcementuojama ant nušlifuoto danties arba implanto.

Dantų vainikėliai. Protezavimas

Dantų vainikėliai ir jų rūšys

Dantų vainikėliai gali būti gaminami iš įvairių medžiagų. Dantų vainikėlių kaina priklauso tiek nuo jiems gaminti naudojamų medžiagų, tiek nuo vainikėliui pagaminti taikomos technologijos bei gamybos laiko. Gražaus ir estetinio dantų vainikėlio gamyboje dera parinktos medžiagos, atkurta natūrali dantų spalva ir naujausios technologijos.

Svarbu žinoti, jog dantų vainikėliai negali būti pasirenkami vertinant tik estetiką ar kainą. Konsultacijos metu gydytojas visada atsižvelgs į Jūsų individualią situaciją bei įvertins kitus svarbius kriterijus, siekiant vainikėlio ilgaamžiškumo. Su Jumis gydytojas aptars galimas gydymo alternatyvas, jų privalumus bei skirtumus, kainas ir terminus.

Kriterijai, dantų vainikėliui parinkti

 • Dantų būklė ir funkcija;
 • Sąkandžio ypatumai;
 • Žalingi įpročiai (griežimas dantimis, nagų kramtymas, kt.);
 • Estetiniai kriterijai;
 • Paciento lūkesčiai;
 • Kaina.
Dantų vainikėliai. Protezavimas

Dantų vainikėlių rūšys

Cirkonio keramikos vainikėliai

Vainikėliai, gaminami iš cirkonio keramikos karkaso, jį padengiant keramikos sluoksniu. Tai itin estetiški, natūraliai atrodantys, tvirti ir ilgaamžiai. Naudojama priekinių ir šoninių dantų, tiek pavienių, tiek ir didelių dantų eilių defektų atstatymui

Bemetalės keramikos vainikėliai

Tai bekarkasiai, itin pralaidūs šviesai, tvirti ir natūraliai atrodantys vainikėliai, tinkami tiek priekiniams dantims, tiek krūminiams dantims protezuoti.

Metalo – keramikos vainikėliai

Vainikėlis gaminamas metalo karkasą padengiant keramikos sluoksniu, atitinkančiu natūralią dantų spalvą. Svarbu žinoti, jog apie metalo keramikos vainikėlį gali būti matoma „juodoji linija“, kuri išryškėja, kai dantenos atsitraukia (prasišviečia metalinė girlianda). Dėl šios priežasties metalo keramikos vainikėliai dažnai nesirenkami priekinių dantų protezavimui.

Metaliniai vainikėliai

Gerai atlaiko kramtymo jėgas, neskyla ir nelūžta, tačiau yra  metalo spalvos. Tai gali būti pasirinkimas krūminiams dantims (dažnai viršutinio žandikaulio).

Laikini vainikėliai

Gaminami iš plastiko arba, siekiant estetikos, frezuojami iš PMMA (polimetilmetakrilas). Tinkamas sprendimas laikinam protezavimui, kol pagaminami nuolatiniai vainikėliai ar gyja žaizda.

Dantų tiltas

Dantų tiltas – tai viena iš galimybių prarastiems dantims atstatyti. Pagamintas dantų tiltas gali būti tvirtinamas ant nuosavų dantų arba ant implantų ir jis nėra išimamas, kaip dantų plokštelė.

Svarbu įvertinti, jog tuo atveju, kai dantų tiltas tvirtinamas ant nuosavų dantų, šie dantys yra apšlifuojami. Dantų tiltą tvirtinant ant implantų, nuosavi dantys nėra pažeidžiami.

(paveiksliukas)

Dantų protezavimo ilgaamžiškumas

Dantų protezavimo ilgaamžiškumas priklauso nuo to, kaip tiksliai ir kokybiškai pagamintas dantų vainikėlis (dantų protezas) ar dantų tiltas bei nuo profesionalaus odontologo protezuotojo darbo, paciento kramtymo funkcijos, žalingų įpročių. Ne mažiau svarbus kriterijus – nuolatinė burnos ir dantų priežiūra ir reguliari profesionali burnos higiena.

Pabaigus dantų protezavimą, gydytojas visada išsamiai paaiškins, kaip prižiūrėti dantis, siekiant ilgalaikio rezultato. Protezuotiems dantims dažnai reikia skirti net daugiau dėmesio nei natūraliems, siekiant juos švariai išsivalyti.

 Taip pat svarbu žinoti:

 • Koks stiprus bebūtų protezas, jis nebus toks stiprus, kaip nuosavas dantis. Todėl juos reikia saugoti vengiant itin kieto maisto, žalingų įpročių, tokių kaip nagų kramtymas, pieštukų kramtymas, sėklų ar riešutų gliaudymas dantimis ar kt.
 • Ypatingas rizikos faktorius dantų protezavimui – bruksizmas (griežimas dantimis ar įprotis nuolat stipriai juos sukąsti). Dėl to itin dažnai po protezavimo rekomenduojama naktimis nešioti individualią funkcinę – apsauginę kapą.
 • Kelias dienas po protezo pritvirtinimo gali būti jaučiamas dantų jautrumas. Jei tai tęsiasi ilgiau ar kandant jaučiate skausmą, nedelsdami kreipitės į protezavusį gydytoją.
 • Keramikos vainikėlis ar vainikėlio keramikinė apdaila gali įtrūkti. Jei įtrūkimas minimalus – jį galima palikti ar pataisyti. Kitais atvejais – vainikėlį tenka keisti.
 • Pajutus vainikėlio ar dantų tilto paslankumą, būtina nedelsiant kreiptis į protezavusį gydytoją.
 • Siekiant užtikrinti gerą dantų protezų priežiūrą, profilaktinei apžiūrai pas protezavusį gydytoją būtina lankytis 1 k per metus, profilaktinė burnos higiena būtina 2 k. per metus.