Dantų vainikėlių rūšys
Cirkonio keramikos vainikėliai
Vainikėliai, gaminami iš cirkonio keramikos karkaso, jį padengiant keramikos sluoksniu. Tai itin estetiški, natūraliai atrodantys, tvirti ir ilgaamžiai. Naudojama priekinių ir šoninių dantų, tiek pavienių, tiek ir didelių dantų eilių defektų atstatymui
Bemetalės keramikos vainikėliai
Tai bekarkasiai, itin pralaidūs šviesai, tvirti ir natūraliai atrodantys vainikėliai, tinkami tiek priekiniams dantims, tiek krūminiams dantims protezuoti.
Metalo – keramikos vainikėliai
Vainikėlis gaminamas metalo karkasą padengiant keramikos sluoksniu, atitinkančiu natūralią dantų spalvą. Svarbu žinoti, jog apie metalo keramikos vainikėlį gali būti matoma „juodoji linija“, kuri išryškėja, kai dantenos atsitraukia (prasišviečia metalinė girlianda). Dėl šios priežasties metalo keramikos vainikėliai dažnai nesirenkami priekinių dantų protezavimui.
Metaliniai vainikėliai
Gerai atlaiko kramtymo jėgas, neskyla ir nelūžta, tačiau yra metalo spalvos. Tai gali būti pasirinkimas krūminiams dantims (dažnai viršutinio žandikaulio).
Laikini vainikėliai
Gaminami iš plastiko arba, siekiant estetikos, frezuojami iš PMMA (polimetilmetakrilas). Tinkamas sprendimas laikinam protezavimui, kol pagaminami nuolatiniai vainikėliai ar gyja žaizda.
Dantų tiltas
Dantų tiltas – tai viena iš galimybių prarastiems dantims atstatyti. Pagamintas dantų tiltas gali būti tvirtinamas ant nuosavų dantų arba ant implantų ir jis nėra išimamas, kaip dantų plokštelė.
Svarbu įvertinti, jog tuo atveju, kai dantų tiltas tvirtinamas ant nuosavų dantų, šie dantys yra apšlifuojami. Dantų tiltą tvirtinant ant implantų, nuosavi dantys nėra pažeidžiami.
(paveiksliukas)
Dantų protezavimo ilgaamžiškumas
Dantų protezavimo ilgaamžiškumas priklauso nuo to, kaip tiksliai ir kokybiškai pagamintas dantų vainikėlis (dantų protezas) ar dantų tiltas bei nuo profesionalaus odontologo protezuotojo darbo, paciento kramtymo funkcijos, žalingų įpročių. Ne mažiau svarbus kriterijus – nuolatinė burnos ir dantų priežiūra ir reguliari profesionali burnos higiena.
Pabaigus dantų protezavimą, gydytojas visada išsamiai paaiškins, kaip prižiūrėti dantis, siekiant ilgalaikio rezultato. Protezuotiems dantims dažnai reikia skirti net daugiau dėmesio nei natūraliems, siekiant juos švariai išsivalyti.
Taip pat svarbu žinoti:
- Koks stiprus bebūtų protezas, jis nebus toks stiprus, kaip nuosavas dantis. Todėl juos reikia saugoti vengiant itin kieto maisto, žalingų įpročių, tokių kaip nagų kramtymas, pieštukų kramtymas, sėklų ar riešutų gliaudymas dantimis ar kt.
- Ypatingas rizikos faktorius dantų protezavimui – bruksizmas (griežimas dantimis ar įprotis nuolat stipriai juos sukąsti). Dėl to itin dažnai po protezavimo rekomenduojama naktimis nešioti individualią funkcinę – apsauginę kapą.
- Kelias dienas po protezo pritvirtinimo gali būti jaučiamas dantų jautrumas. Jei tai tęsiasi ilgiau ar kandant jaučiate skausmą, nedelsdami kreipitės į protezavusį gydytoją.
- Keramikos vainikėlis ar vainikėlio keramikinė apdaila gali įtrūkti. Jei įtrūkimas minimalus – jį galima palikti ar pataisyti. Kitais atvejais – vainikėlį tenka keisti.
- Pajutus vainikėlio ar dantų tilto paslankumą, būtina nedelsiant kreiptis į protezavusį gydytoją.
- Siekiant užtikrinti gerą dantų protezų priežiūrą, profilaktinei apžiūrai pas protezavusį gydytoją būtina lankytis 1 k per metus, profilaktinė burnos higiena būtina 2 k. per metus.