Dantų nusidėvėjimas – neišvengiama problema?

Paskelbta 2020-07-21

Sakoma, kad šypsena – gražiausias žmogaus rūbas. Deja, nemažai žmonių ją slepia, bando pridengti ranka ar visai nustoja šypsotis. Ir tai visiškai natūralu – juk nebenešiojame batų, kai jie suplyšta, ir nesipuošiame kelnėmis, kurias „puošia“ neišplaunama dėmė. Dantys, kaip ir kiekviena kita mūsų kūno dalis bei mus supantys daiktai, ilgainiui nusidėvi. Mūsų, KIC klinikos, gydytoja odontologė Vaidotė Razukevičienė pasakoja, ką reikia daryti, jog sveikus ir tvirtus dantis išsaugotume kuo ilgiau.

Dantų nusidėvėjimo problema pažįstama bene kiekvienam žmogui, kadangi natūralus dilimas yra neišvengiamas. Padidėjęs dantų jautrumas, pageltę, dėmėti, aptrupėję ar kitaip savo natūralią būseną pakeitę dantys neišvengiamai sukelia ne tik fizinį, bet ir emocinį diskomfortą. Tam, kad sumažintume šią problemą, visų pirma, turime suprasti priežastis ir išmokti jų vengti. Dažniausiai išskiriami trys dantų nusidėvėjimo tipai: atricija, abrazija bei erozija. Pavadinimai gali gąsdinti, tačiau, net ir patys to nežinodami, su šiais procesais susiduriame kasdien.

Atricija paprastais žodžiais vadinama dėvėjimusi „dantis į dantį“. Neįtikėtina, tačiau net 8–10 % visos pasaulio populiacijos griežia dantimis arba dažnai stipriai juos sukanda, patys nė nepajusdami. Tai dažniausiai vyksta miegant ir išsivysto dėl įvairių priežasčių, pradedant emocine įtampa, miego sutrikimais ar netaisyklingu sąkandžiu ir baigiant mitybos įpročiais, vartojamų vaistų poveikiu ar netgi asmenybės tipu.

Abrazija – tai dantų dėvėjimasis, susiduriant su įvairiomis kietomis medžiagomis. Dantų paviršiui žalingi net ir, atrodytų, tokie nekalti kasdieniai įpročiai kaip siūlo nukandimas, pakuotės atplėšimas dantimis, rašiklio ar nagų kramtymas ir netgi netinkamas dantų šepetėlis. Įsivaizduokite – valote dantis, kad jie išliktų sveiki ir švarūs, o iš tiesų, visai to nenorėdami, pažeidžiate dantis apsaugantį emalį!

Tiesa, dantų emalį gali pažeisti ir erozija – dantų emalio dėvėjimasis dėl rūgščių poveikio. Vykstančios cheminės reakcijos natūraliai tirpdo apsauginį dantų sluoksnį, todėl padidėja dantų jautrumas, gali atsirasti įtrūkimai ar įskilimai, skatinantys dantų geltimą bei formos pakitimus. Dauguma kasdien vartojamų produktų, pavyzdžiui kava, gazuoti gėrimai ir netgi sultys mažina burnos pH, taigi, sukuria nepageidaujamą rūgštinę terpę. Prie dantų erozijos ne ką mažiau prisideda ir kai kurios ligos, pavyzdžiui, bulimija, sumažėjęs seilių išsiskyrimas bei dėl netinkamos mitybos, persivalgymo, vaistų vartojimo ar žalingų įpročių išsiskiriančios skrandžio sultys – tai bene dažniausiai dantų erozijos priežastis.

Tam, kad išsaugotume gražią šypseną ir sulėtintume dantų dėvėjimosi procesus, privalome jais rūpintis kasdien. Pirmiausia, rekomenduojama atsižvelgti į mitybą – mūsų valgiaraštį turėtų sudaryti net 80 % šarminių produktų ir vos 20 % rūgštinių. Prieš nurydami tą gardų gazuoto gėrimo gurkšnelį, gerai pasvarstykite, ar trumpalaikis malonumas iš tiesų vertas ilgalaikės žalos? Žinoma, keletas gurkšnių neturės didelės įtakos, tačiau stenkitės nepiktnaudžiauti – padėkos ir jūsų kūnas, ir šypsena. Antra, konkrečiai įsivardinkite ar net užsirašykite visus žalingus įpročius. Kai tiksliai žinosite, kokius žalojančius veiksmus atliekate, bus kur kas lengviau juos pastebėti, „pagauti“ save atitinkamame momente ir sustabdyti. Galiausiai, stenkitės gyventi harmoningą gyvenimą, kuriame būtų kuo mažiau streso ir įtampos, mokykitės atsipalaiduoti ir, jei jaučiatės įsitempę, reguliariai atlikite žandikaulio atpalaidavimo pratimus, kurių išmokyti gali jūsų dantų gydytojas.

Nors daugelio įsitikinimu lankytis pas odontologą reikia tik tuomet, kai kažką suskausta, rekomenduojama šią nuostatą pakeisti ir planuoti vizitus bent kas pusmetį. Reguliarios dantų patikros gali padėti užkirsti kelią labai rimtoms ir netgi neišsprendžiamoms problemoms, kadangi specialistas gali pastebėti ne tik jau prasidėjusius dantų pokyčius, bet ir individualiai įvertinti galimas rizikas. Dantų gydytojas iškart pastebės, jei griežiate dantimis, ir nedelsiant pasiūlys sprendimo būdus, pavyzdžiui, naktines kapas, jis ar ji padės suprasti, kokia kasdienė dantų priežiūra yra reikalinga būtent jūsų dantims, padės išsirinkti tinkamą dantų šepetėlį, išmokys, kaip teisingai juos valyti. 

Labai lengva ir paprasta nepastebėti kasdien dantims daromos žalos, tačiau negalime pamiršti, kad jų dilimas yra natūralus ir neišvengiamas procesas. Tam, kad šypsenos nereiktų slėpti ir ji taptų gražiausiu aksesuaru, turime išmokti tinkamai bei kruopščiai prižiūrėti kiekvieną savo dantį, pasvarstyti apie savo įpročius, mitybą ir reguliariai pasikonsultuoti su sveikų ir gražių šypsenų specialistais!