
Nors procedūros, atliekamos odontologijos klinikoje, yra be galo svarbios ir būtinos, vis tik didžiausias darbas, prižiūrint savo burnos sveikatą, yra atliekamas namuose. Vis dar yra nemažai žmonių, kurie klaidingai mano, kad įprasto dantų šepetėlio ir dantų pastos visiškai pakanka kasdienei burnos higienai. Be viso to, tikrai sunku nepasiklysti pažvelgus į burnos priežiūros priemonių pilnas lentynas prekybos centruose bei vaistinėse. Taigi, natūralu, kad rūpinantis savo dantimis ir burnos sveikata, kyla klausimų, kokios priemonės yra būtinos tinkamai burnos higienai namuose ir kaip jas pasirinkti esant tokiai gausiai pasiūlai. Jums į pagalbą skuba KIC klinika burnos higienistės Živilė Čėčė ir Jurgita Tamošiūnaitė, kurios nusprendė pasidalinti patarimais, kokias priemones vertėtų įtraukti į kasdienę burnos priežiūrą bei į ką atsižvelgti jas renkantis.
Be įprasto dantų šepetėlio ir dantų pastos, patariame įsigyti vieno danties šepetėlį ir priemones, skirtas tarpdančių valymui. Į kasdienę dantų priežiūrą įtraukus vieno danties šepetėlį, daug geriau ir efektyviau nuvalysite apnašas net ir sunkiai prieinamose vietose, nedirginsite dantenų ir netraumuosite dantų. Vieno danties šepetėlis skirtas valyti dantis vieną po kito. Pabandykite ir nustebsite pamatę, kad toks dantų valymas užtrunka tiek pat laiko, kiek ir valantis dantis įprastu šepetėliu. Žinoma, pradžioje reikia išsiugdyti naują dantų valymo techniką. Įpratę naudoti vieno danties šepetėlį tikrai pajusite pagerėjusią valymosi kokybę, o kartu pagerinsite dantų bei burnos sveikatą.
Savo dantų priežiūros rutinoje, rekomenduojame pakankamai dėmesio skirti ir tarpdančiams bei nepamiršti naudoti priemonių, skirtų tarpdančių valymui. Tai gali būti tarpdančių šepetėliai, tarpdančių siūlas ir kitos priemonės. Ar žinojote, kad moksliniais tyrimais įrodyta, jog naudojantis tik įprastu dantų šepetėliu, ant dantų paviršiaus lieka net ~40 proc. nepašalintų apnašų? Taigi, tarpdančius valyti kiekvieną dieną būtina, jeigu norite sumažinti ėduonies ir periodontito riziką bei išsaugoti sveikus dantis.
Pirmiausia pakalbėkime apie dantų šepetėlį. Jį reikėtų rinktis minkštą arba ypač minkštą ir nepamiršti vakarais papildomai dantų išsivalyti vieno danties šepetėliu arba apskritai naudoti tik vieno danties šepetėlį. Kitas svarbus pasirinkimas – dantų pasta. Perkant dantų pastą vertėtų perskaityti jos sudėtį, nes dantų pastoje gali būti ir pageidaujamų, ir nepageidaujamų medžiagų. Rekomenduojame dantų pastą naudoti su fluoridais, hidroksiapatitu ir/ar kalcio junginiais, naudingos ir pastos, kurios savo sudėtyje turi ksilitolio. Jeigu stengiatės rinktis ekologiškus, natūralesnius produktus – atsižvelkite į tai, ar dantų pastos sudėtyje nėra SLS (sodium lauryl sulfate) ar titano dioksido. Svarbu paminėti, kad jeigu burnoje Jums įsriegti dantų implantai, turite dantų protezus, atliktas estetinis plombavimas ar kitos procedūros, Jums tinkamiausi dantų pastoje esančios medžiagos gali skirtis.
Dar vienas produktas, kurį galime rasti parduotuvių lentynose yra burnos skalavimo skystis. Iš tiesų, kiekvienai dienai jį naudoti nerekomenduojame, jis nėra būtinas. Žinoma, yra individualių situacijų, kai odontologas ar burnos higienistas skiria gydomuosius burnos skalavimo skysčius, kurie yra būtini. Tuo atveju, jeigu vis tik norisi naudoti burnos skalavimo skystį, rinkitės tokį, kurio sudėtyje yra aktyvaus deguonies ir venkite tų, kurie pripildyti alkoholio ir SLS.
Be visų šių patarimų, labai svarbu nepamiršti, kad kiekvienas esame individualus ir skiriantis mūsų burnos bei dantų būklei – kinta ir priemonės, kurios būtų tinkamiausios individualiu atveju. Taigi, geriausia prieš įsigyjant naujas burnos higienos priežiūros priemones pasikonsultuoti su burnos higienos specialistu.
KIC klinika dirbančios burnos higienistės laukia Jūsų odontologijos klinikoje ir yra pasiruošusios Jums padėti. Užsiregistruoti galite čia: www.kicklinika.lt/paslaugos/profesionali-burnos-higiena-ir-dantu-balinimas/ arba kreipiantis tel. nr. 8 37 775070.