
Ar kada nors matėte iš arti Trevi fontaną Romoje ir jo centre stūksančias tikroviškas skulptūras? Kiek atsidavimo, energijos ir laiko atiduota tam, kuo galime grožėtis kaskart, nuvykę į amžinąjį miestą. Kiekvienas skulptūros linkis apgalvotas ir išdirbtas iki tobulybės, kad nejučia galima suabejoti, ar tai nėra gyvi žmonės ir kitos vaizduojamos būtybės. „Gydytojo darbe nepaprastai svarbu individualus bendros situacijos įvertinimas, visų detalių apgalvojimas ir komandinis darbas pritaikant žinias, patirtį ir siekiant tobuliausio įmanomo rezultato. Norėdami pamatyti drąsias klientų šypsenas, rūpinamės tiek pamatais, tiek fasadu – planavimo metu iki smulkmenų apgalvojame visas smulkmenas, o gydymo eigoje skiriame dėmesio kiekvienai detalei, kad šypsenos būtų natūralios ir džiugintų.“ – pasakoja KIC klinikos burnos chirurgas Gvidas Jankauskas.
Iš tiesų yra dvi mano darbo pusės – ta, kurią kasdien mato mūsų klientai, ir visas darbas, ruošiantis konsultacijoms ar procedūroms. Kasdien konsultuoju, atlieku įvairias procedūras: dantų šalinimo, implantacijos, kaulo atstatymo ir kt. Tuo pačiu, siekiant geriausių rezultatų, klinikoje nuolat vyksta susitikimai su komanda, kuomet aptariame individualias situacijas, sudarome bendrus gydymo planus. Pastaroji darbo dalis nėra matoma, tačiau yra būtina tam, kad būtų parinktas konkrečiam atvejui tinkamas gydymas ir pasiektas rezultatas būtų ilgaamžiškas.
Medicina nuolat tobulėja, todėl neatskiriama kasdienybės dalimi tampa domėjimasis naujovėmis, straipsnių, mokslinių tyrimų, pasaulio praktinių pavyzdžių analizė, dalinimasis patirtimi su kolegomis. Tik nuoseklus tobulinimasis leidžia pasiekti geriausių rezultatų ir būti žingsniu priekyje.
Bėgant laikui, dantys dėvisi, keičia spalvą, vystosi lėtiniai uždegimai, todėl sudėtingėja kramtymas, neretai prasideda dantenų kraujavimas, atsiranda blogas burnos kvapas, kiti negalavimai. Dėl vienokių ar kitokių priežasčių netekus daugumos ar visų dantų, iš esmės keičiasi žmonių gyvenimo kokybė, o tuo pačiu ir psichologinė būsena. Dėl neestetiškų ir nepakankamai gerai savo funkciją atliekančių dantų žmonės jaučiasi nepatogiai kalbėdami, valgydami viešumoje, vengia rodyti emocijas. Klientai prisipažįsta, kad dėl pakitusios ir netenkinančios išvaizdos neretai vengia bendrauti, susiduria su sunkumais karjeros kelyje, apskritai praranda pasitikėjimą savimi. Vis tik radus tinkamiausius dantų atstatymo variantus, kinta žmonių gyvenimas – su kolegomis pastebime, jog vyrai nusiskuta dantis ir šypseną slėpusius ūsus ar barzdas, moterys pasidažo lūpas, drąsiai kalba ir šypsosi. Atrodo, nedideli pasikeitimai, tačiau sugrįžęs pasitikėjimas savimi sugrąžina galimybę nevaržomai džiaugtis.
Aiškindamiesi dantų netekimo priežastis, mokslininkai atsižvelgia į tokius kriterijus kaip ekonominės sąlygos, gyvenimo būdas, išsilavinimas, dantų profilaktinės priežiūros žinios, įpročiai, kt. Remiantis moksliniais tyrimais, galime daryti išvadą, jog visų dantų praradimas labai priklauso nuo dantų profilaktikos ir susiformavusių kasdienių dantų priežiūros įgūdžių. Ilgėjant gyvenimo trukmei, žmonių, prarandančių dantis, daugėja.
Praktikoje matome, jog žinių trūkumas apie dantų priežiūrą, taip pat susiformavusios baimės smarkiai prisideda prie dantų netekimo problemos progresavimo. Dažnai pačiam žmogui sunku įvertinti, kaip vieni ar kiti požymiai gali tiesiogiai paveikti dantų sveikatą, o vengiant reguliarių vizitų pas odontologus, specialistams nesuteikiama galimybė laiku užkirsti tam kelio. Net ir netekus vieno danties, dažnai delsiama manant, kad nėra danties – nėra ir problemos. Deja, toks požiūris tik apsunkina situaciją tiek pačiam žmogui, tiek specialistams. Netekus nors ir vieno danties, greta esantys dantys pradeda slinktis į trūkstamo danties vietą, dėl to keičiasi sąkandis, išplatėja tarpdančiai, kuriuos traumuoja į juos patekę maisto likučiai. Dėl nuolatinės mechaninės traumos prasideda dantenų, o vėliau ir kaulo uždegimas, formuojasi vadinamos „kišenės“, o dėl „apsinuoginusių“ šaknų atsiranda dantų jautrumas.
Visų dantų netekimas dažnai vadinamas garbingo amžiaus žmonėms būdinga problema, tačiau iš tiesų dantų netenka net ir pakankamai jauni žmonės. Priežastys būna įvairios, o svarbiausia, kad šiandien yra galimybės dantis atstatyti ir gyvenimo kokybę žymiai pagerinti net tais atvejais, kurie anksčiau atrodė neįmanomi.
Netikėkite viskuo, ką išgirstate ir randate internete. Iškilus klausimui, pasikonsultuokite su specialistu. Dažnai po konsultacijos viskas pasidaro aiškiau ir ankstesnės baimės dingsta, todėl ir gydymo galimybes tampa paprasčiau įvertinti.
Taip pat kalbant apie dantų netekimą, verta įvertinti gyvenimo būdą, asmeninį požiūrį į dantų priežiūrą bei rūpestį savo sveikata. Jeigu kitam patarti galime labai lengvai, patarimo patys sau dažnai nei klausiame, nei klausome, nors bene nei vienam nekyla abejonių dėl sveikatos svarbos mūsų gyvenimo kokybei. Tai klausimas, kurį verta spręsti kuo anksčiau. Žmonės, reguliarai besilankantys pas gydytojus odontologus, išmoksta tinkamai prižiūrėti savo dantis, o specialistai padeda pristabdydami natūraliai vykstančius procesus ar neleisdami ligoms progresuoti.